Sigur Rós plánují mini EU turné a nové plnohodnotné LP

Islandští art-rockeři Sigur Rós se letos v srpnu vrátí na vybraná evropská pódia doprovodu 41členného orchestru. Nejblíže Praze bude jejich vystoupení v Hamburku. Show nazvaná Sigur Rós and the Wordless Music Orchestra’s trek bude obsahovat písně z připravovaného studiového alba kapely. Jejich první regulérní desky od alba Kveikur z roku 2013 a jejich první s s členem Kjartanem Sveinssonem vracejícím se po pauze, kdy s kolegy v roce 2012 nahrál album Valtari.

Sigur Rós je islandská post-rocková kapela z Reykjavíku, aktivní od roku 1994. Kapelu tvoří zpěvák a kytarista Jón Þór “Jónsi” Birgisson, baskytarista Georg Hólm a klávesista Kjartan Sveinsson. Sigur Rós, známí svým éterickým zvukem, falzetovými vokály frontmana Jónsiho a používáním smyčcové kytary, využívají klasické i minimálistické hudební prvky. Jónsiho vokály jsou zpívány v islandštině a nejazykové vokalizaci, kterou kapela nazvala Vonlenska. Od svého vzniku vydali sedm studiových alb a pět EP.

Nové album Sigur Rós by mělo vyjít v červnu. V roce 2020 skupina vydala Odin’s Raven Magic, což ovšem nebyl zcela nový materiál. Šlo o zhudebněnou mýtickou báseň z dávné historie, orchestrální skladbu založenou na islandské básni ze 13. století.

Připomenout styl zasněných švédských progresivistů si můžete díky remasterované 4K verzi videa skladby „Untitled #1“, kterou oslavují 20. výročí existence skupiny. Video zachycuje postapokalyptický svět, kde děti odcházejí ze školy s plynovými maskami, aby si mohly „bezpečně“ hrát venku. Nebe je krvavě červené a černý popel padá jako sníh. Není jasné, jaká katastrofická událost byla příčinou, ani kde a kdy k tomu došlo. Video pro mnohé předznamenává pochmurnou, ne tak vzdálenou budoucnost nebo možná jen umělecký pocit, ze současné švédské reality.

Sponzorováno

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se