Smrt mladého sebevraha (eponymní album)

smrt mladého sebevraha

Interpret: Smrt mladého sebevraha

Album: Smrt mladého sebevraha

Vydavatelství: PHR Records

Žánr: punk

Stopáž: 29:07

Autor recenze: Milan Slezák

 

Recenze: 

Další exkurzi do historie domácího punku připravili pro žánrové nadšence PHR Records. Kapela Smrt mladého sebevraha, jejíž první kroky lze lokalizovat do oblasti Valašského Meziříčí, patřila k zajímavým punkovým seskupením konce osmdesátých let u nás. Byť v podstatě zase až tak dlouho neexistovala (muzikanti, kteří se v ní objevili, se časem rozprostřeli do různých žánrových i názorových oblastí, zjednodušeně řečeno od Mňágy a Žďorp až po Valašskou ligu), rozpětí jejích aktivních let se pohybuje přibližně v intervalu 1987-1989 a nahrávka, která se nyní dočkala své remasterované vinylové LP podoby, pochází z jediné demokazety souboru z roku 1988. Přesto za pozornost stojí.

Na pamětníka ta atmosféra nahrávek přelomu osmdesátých a devadesátých let doslova dýchne (i když se materiál dočkal lepší zvukové kvality). Sedmnáctka povětšinou krátkých, ani ne dvouminutových písní se vyznačuje solidním hráčským základem, svižnou a čerstvě znějící kytarou i specifickou bezvýchodnou atmosférou nastíněnou v textech. Velká část nahrávky šlape po cestách energicky a syrově odehraného tehdejšího hardcore punku se spíše deklamovaným vokálem, ale kapela dokáže i zvolnit (třeba povedená temná, životní prázdnotou naplněná Nic nechci vědět) nebo se posunout téměř až do temnoty post-punku (v závěrečné Je tady svět). 

Ony zmiňované bezvýchodnost, beznaděj, zklamání či bezmoc mladého člověka, který nevidí ve fungování světa kolem něj žádná pozitiva a nenachází žádná východiska, mohou sloužit také jako poměrně zajímavý dokument doby.

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE