Spirituál kvintet, Hradišťan a Dagmar Pecková Live (2CD)

hradišťan

Spirituál kvintet, Hradišťan a Dagmar Pecková

Live (2CD)

INDIES SCOPE OPERA, FOLK, LIDOVKA

73:22 + 45:02

 

MILAN MENČÍK

 

Spirituál kvintet a Hradišťan tvoří základní stavební kameny českého folku. Spirituál kvintet dokonce nejzákladnější, nicméně šedesátá sezona je pro něj poslední, rozlučková. Oba soubory se nebojí spojit zdánlivě nespojitelné, nejen co se hudby týče. Tentokrát přizvaly ke spolupráci Dagmar Peckovou, operní divu se zahraničním věhlasem. Loni se vydaly na společné turné, a i když koncertní deska původně v plánu nebyla, David Burda z Hradišťanu přišel s nápadem, aby jedno z jejich vystoupení (konkrétně to, které se odehrálo 30. října 2019 ve Švandově divadle v Praze) zůstalo zvěčněno jako dokument doby. 

Hradišťan i Spirituál kvintet mají k dispozici obrovský repertoár, z něhož vybrat ty nejlepší kousky na zhruba třičtvrtěhodinové vystoupení musel být rébus. Oběma tělesům se to však podařilo na výbornou, takže kromě hitů Krátký popis léta nebo Modlitba za vodu přidal Hradišťan i novinku Joan Krstitel a Spirituál kvintet zase své hymny Za svou pravdou stát, Až se k nám právo vrátí nebo krásnou dvojhlasou baladu Zahrady v Moorlough Shore. Pak se k nim přidala Dagmar Pecková, která přispěla hlasem ve skladbách Jméno zná i král či Steel Away, Spirituál kvintet zase zahrál z jejího repertoáru Summertime či Habanera. Ve spojení s Hradišťanem zazněly poté víceméně písně z jeho repertoáru, což je dobré v tom, že i tahle část vystoupení je stravitelnější pro ty, kteří operu příliš nemusejí. 

Na závěr celého dvojalba si všichni společně i s publikem zazpívali píseň Pocestný. Deska je zároveň vzpomínkou na Dušana Vančuru, jenž ve Spirituál kvintetu hrál na basu, zpíval, textoval i skladby pro Hradišťan a v době koronakrize se nečekaně uzavřela jeho pozemská pouť. 

Během poslechu obou stříbrných kotoučků člověk získává pocit, jak je možné, že obě tělesa, která dohromady na naší scéně už fungují přes sto let, mají stále takové obrovské množství energie. Z písní není ani po těch letech cítit rutina, ale obrovské muzikantství a radost. Je to ta nejlepší pozvánka na závěrečné koncerty Spirituál kvintetu, jež se snad už konečně odehrají v pražské Lucerně během září, a také na koncerty Hradišťanu, který bude přes léto vystupovat samostatně, se sourozenci Ulrychovými i s Vlastou Redlem. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE