Steven Wilson – The Future Bites

steven wilson the future bites

Britský kytarista a zpěvák Steven Wilson proslul především jako zakladatel multižánrové rockové skupiny Porcupine Tree, se kterou dokázal obsáhnout jak progresivní rock nebo art rock, tak i moderní metal. Vzápětí se objevil i v dalších zajímavých projektech, z nichž asi nejznámější je Blackfield, který vytvořil spolu s izraelským hudebníkem Avivem Geffenem. Realizuje se též sólově. Zatímco jeho první nahrávky byly spíše melancholické, minimálně od předchozí desky To the Bone (2017) se vydává vstříc další hudební výzvě, jíž se pro něj stala artpopová scéna. Nejspíš proto, že mu dává daleko větší tvůrčí svobodu než manévrovací prostor mezi rockovými mantinely. 

Steven je navíc volnomyšlenkář. Nejsou mu proto cizí proměny populární hudby a snaží se na ně reagovat po svém. A přesně v tom spočívá jeho genialita. Umí totiž napsat chytlavé melodie a je tedy jedno, do jakého žánru je právě napasuje. Proto si mohl dovolit na předchozí desce výhybku od progresivního rocku k popu a nikoho to neurazilo. Ba naopak! Tentokrát je jeho nahrávka ještě rafinovanější a zavádí hudebně někam do osmdesátých let. Nikoli však prostřednictvím laciného tanečního pozlátka, ale skrze intelektuální polohu přesahující v duchu Petera Gabriela jakékoli hudební škatulky. Gabrielův vliv je na šesté studiovce The Future Bites ze všeho asi nejpatrnější. 

Album si přitom pohrává s tématy technologie a ztráty identity. Poukazuje na zbytečnosti, jimiž se člověk vinou nadměrného konzumu obklopuje a zadělává si tak na budoucí problémy v přeplněném světě. Zejména si pak všímá duševní vyprázdněnosti lidí a osamění jedinců bloudících ve vlastní zmatenosti. Odpovídá tomu i hudební kulisa využívající chladných syntezátorů k vyjádření odosobnění. Dá se říct, že Steven Wilson roste s každou další svojí nahrávkou. Tady na svůj pomyslný vrchol vystoupal v takřka desetiminutové tanečně progresivní kompozici Personal Shopper, ve které se mu podařilo snoubit taneční rytmus s ženskými vokály, orchestrací, vlastním falzetem a ponurými syntezátory, jež gradují neskutečně působivou jízdou. 

Podobných vrcholů je tu však vícero. Všimla si toho pochvalnými recenzemi jak kritika, tak i fanoušci. Doma ve Spojeném království se díky tomu vyšplhala deska na čtvrtou příčku hitparády, bodovala i jinde v Evropě, v USA se paradoxně umístila mezi čtyřiceti nejlepšími rockovými počiny. Inu, Stevena se vyplatí sledovat a hlavně poslouchat, protože nás vyučuje z toho, jak se dělá hudba bez kompromisů, aby mohl uniknout ze spárů průměrnosti a stokrát obehraných klišé. 

 

STEVEN WILSON

The Future Bites

CAROLINE INTERNATIONAL   41:59

SYNTHPOP, ELECTRONIC

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE