Sváťa & Martina – Balady, pověsti a pohádky ze Slánska

Svata Martina balady

Kromě své hlavní punkrockové kapely Totální nasazení se její baskytarista, zpěvák a lídr Svatopluk „Sváťa“ Šváb věnuje ještě hudební partičce Deratizéři a také svému dalšímu projektu nazvanému podle jeho protagonistů Sváťa & Martina. V něm kloubí své povolání učitele na základní škole se zálibou v historii korunované účinkováním v rytířském brnění na rekonstrukcích dávných šermířských bitev a pochopitelně muzikou. Druhou polovinu dua tvoří zpěvačka Martina Vykouková, flétnistka a bývalá kolegyně právě z podobně především textově zaměřených Deratizérů.

Po společné desce Spousta slánských pověstí z roku 2013 přicházejí s tímto volným pokračováním. S výjimkou jedné melodie, kterou napsala Martina, je výhradním autorem hudby i textů na albu Šváb. K jeho realizaci si dvojice přizvala hráče na akustické kytary Michala Röhricha, známého z kapely Znouzectnost, s rytmikou vypomohl Aleš Uhlíř z punkových Covers for Lovers, na klávesy majitel studia, v němž deska vznikala, Zdeněk Šikýř a v jedné písničce zabubnoval Petr „Franky“ Žák, kolega z Deratizérů.

Už album otevírající skladba O Voděradovi a Dobrovítovi naznačí, o co tady půjde. Zazní sólové flétny, přidají se kytary ve stylu středověké muziky a Martina zpívá o křtění pohanů a konci obou hrdinů písně na hranici. Jenže to vše ve svižném tempu a s refrénem, který chytne okamžitě. Neopěvují se tu ale jen vážná témata, jako je třeba hned následující milostný příběh na pozadí třicetileté války a bitvy o Slaný O Bohuslavovi, ale i pohádka, v níž se šmírují rusalky. Povedla se milostná balada O rytíři Sulislavovi, ve které zpívají oba, Šváb nezvykle hebkým hlasem a v lehce nahaleném refrénu znějí zvony. Patos na hranici kýče? Jistě, ale tak nějak to k téhle tematice a době patří. 

Vrcholem desky je folková O smutné víle s doprovodem akustických kytar a hrající si v textu se slanými slzami a názvem města Slaný, zaujme i drsná variace na pohádku Čert a Káča nazvaná O Zuzance tanečnici líčící kromě jiného i vznik místního rybníka v místě, kde se čert vymočil. Pověst O řece na štítě trošku šustí papírem, ale refrén ji zase vytáhne. Nechybí pop rock v O pokladu rytíře Stana a úvod rozverné skladby O posledním čarodějnickém procesu v polkovém rytmu a s jucháním by rozdováděl i věrné fanoušky hvězd televize Karla Peterky.

To nejdůležitější, vytištěné texty, v jednoduchém bookletu chybí. Je v něm sice odkaz na internetové stránky, ale tam jsem je nenašel. Zato jsem objevil odkazy na občasné hraní těchto písní na různých slánských akcích, kam přesně patří. A dokážu si i představit ke každé skladbě přibližující regionální historické události natočené video. To by se pak ve Slaném vyučoval dějepis! 

 

Interpret: Sváťa & Martina 

Album: Balady, pověsti a pohádky ze Slánska

Vydavatelství: Swabian Records

Žánr: FOLK, POP, ROCK, STŘEDOVĚKÁ HUDBA  

Stopáž: 42:54  

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE