Švihadlo – Vůně trávy

svihadlo vune travy

Interpret: Švihadlo 

Album: Vůně trávy  

Vydavatelství: 100PROmotion

Žánr: REGGAE   

Stopáž: 48:21  

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

 

Téměř desetiletí trvalo, než neúnavní domácí propagátoři reggae natočili další řadovou desku, která se už od první skladby, vtipné klipové Krouhám s hostující dechovou sekcí v podobě jazzmana a bývalého člena Bharaty Rajnoška a sloganem „… mám plíce plné svobody“, krásně houpá v karibském rytmu. Celé album na svých autorských bedrech nese kytarista Petr Šturma, jediný ze sestavy pamatující ještě mladoboleslavské kapelní začátky pod názvem Nouzový východ. Nejenže napsal všechny melodie i české texty, ale i, s výjimkami, o kterých bude ještě řeč, vše nazpíval. A to hlasem připomínajícím černocha, jenž před lety přijel odněkud z Afriky a tady se naučil česky. 

Ty výjimky jsou tři. Bývalý dlouholetý zpěvák Švihadla Vincent Richards, Yannick Tevi žijící v Nymburku a zpívající s bývalými členy Blue Effectu v kapele Vunua2 a rapper Kato. Tihle zpěváci si také samozřejmě napsali své anglické party. Vincent do optimistické Nikdo nebude smutnej a odpovídačky Srdce jako pistole s ženským sborem, Yannick pak do písňového dobrodružství z ostrova, který dal písni název Trinidad. A rapper z jiného hudebního břehu? 

Vrchol desky příznačně nazvaný Je krásná začíná pro tento žánr netradičně houslemi Vladimíra Pavlíčka (Etc…) a banjem Alexeje Chudinova (Barbecue). V písničce se ve vzájemné symbióze sejdou moravská melodika s jamajským roztančeným reggae, když se přidá, už téměř na hranici kýče, textové opěvování muziky, shodí to celé svým rapem právě Kato. Škoda jen jeho zkresleného hlasu jako přes telefonní sluchátko, naplno by vyzněl ještě více. I když věřím, že se najdou posluchači, kteří jeho part přeskočí s tím, že jim výsledný celkový dojem pokazil. 

Švihadlo si za léta existence vytvořilo vlastní styl, v němž nejde jen o ono s ním od začátku spojované reggae. Najdou se i vlivy tuzemské nové vlny, na aktuálním albu asi nejvíce v politickém vyznání Trapná lež i s úryvky z projevů Jakeše, Zemana či Babiše. Oslavu misionáře a bojovníka proti otroctví Davida Livingstona ve skladbě Livingstone doprovodí Rajnoškovo sólo na trubku, podle názvu matoucí píseň Ozonová díra, která vůbec není ekologickou agitkou, ozvláštní vypíchnuté klávesy. Celkem bez emocí mě nechala rovněž optimistická Ano, má to cenu, zamilovanou Husí kůže ozdobí opět dechy. A titulní závěrečná dvojsmyslná Vůně trávy? Ta by se dala označit jako pokračování největšího hitu kapely Zelený list. Vypadá to, že delší nahrávací pauza se v případě Švihadla vyplatila. Všem. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE