The Flaming Lips – American Head

The Flaming Lips american head

THE FLAMING LIPS

American Head

WARNER MUSIC   50:35

ALTERNATIVNÍ ROCK, PSYCHEDELICKÝ ROCK

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA 

Američtí experimentátoři a držitelé několika světových rekordů (odehráli například osm koncertů za jediný den) The Flaming Lips chytli v poslední době druhou mízu a jsou nebývale plodní. Po loňském albu King’s Mouth stihli ještě natočit živák a desku spolu se svými krajankami z rockového dua Deap Valley. Uběhlo jen několik měsíců a jsou tu se šestnáctým studiovým albem American Head, v němž se vrátili ke svým kořenům. Vynechali tentokrát v písních pohádkové fantazie či futuristické výhledy a vrátili se do neradostné reality. 

Zkoumají povahu rodiny, lásky a smrti. Například v Mother I’ve Taken LSD rozvíjejí téma představivosti, která se nedá hledat jako v sedmdesátých letech v LSD, ale bez závislosti ve zcela jiných, nově objevených sférách. Dělají to upřímně a s něhou. Vyprávějí třináct nových příběhů formou klavírních balad či psychedelickými tóny, jimiž k nám promlouvali Beatles nebo David Bowie svými hvězdnými hymnami. A ptají se: Co se pokazilo? 

Popisují mladistvou naivitu, která se proměnila v dospělosti ve smutek, jenž už po několik generací zatěžuje psychiku většiny Američanů. Spojují navíc toto trauma se současnou neradostnou situací ve světě. Nahrávka tak může obzvláště tvrdě zasáhnout všechny, kteří se touží vrátit k poměrům před covidem a rokem 2020. The Flaming Lips se však ptají dál: Bude to stačit? Neměli bychom více otevřít oči? Například k sociálním neduhům a nerovnostem, jež v nás hnisaly? A přestože nahrávka zpracovává velmi těžká společenská témata, dotýká se jich citlivě a lehce. 

I díky tomu lze skrze zamračenou oblohu zachytit třpyt takových skvostů, jako jsou Mother Please Don’t Be Sad nebo Assassins of Youth. A čím trpělivější budete, tím více hvězd spatříte. Někdo možná i světlo na konci tunelu, i když se může leckomu zdát, že je v nedohlednu. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE