The Smashing Pumpkins – CYR

smashing pumpkins cyr

The Smashing Pumpkins: CYR

Sumerian Records

72:06

pop, synthpop, indie

 

Billy Corgan, principál The Smashing Pumpkins, se ještě před vydáním nového alba CYR holedbal, že na rozdíl od předchozího Shiny and Oh So Bright Vol. 1, na kterém se víceméně znovu sešla původní sestava, půjde konečně o plnohodnotnou desku The Smashing Pumpkins. Jenže CYR při vší úctě zní, že si ji naklikal doma na počítači sám.

Kdo zná starší tvorbu kapely, jež pokládala základy alternativního rocku první poloviny devadesátých let, bude překvapen. Nové album je od začátku do konce synthpop, živé bicí na něm zní prakticky minimálně (byť vynikající bubeník Jimmy Chamberlin se v rozhovoru v tomto čísle dušuje, že ve všech skladbách skutečně bubnuje), k ledu Corgan uložil i kytary. CYR je jeden obří, dvacetipísňový monolit smyček, loopů a syntezátorů. Řemeslně a zvukově je to skvělá práce. Když ale dojde na jednotlivé písně, nabízí se otázka, zda tentokrát ješitný Corgan nedal ve skutečnosti přednost kvantitě před kvalitou.

Přitom naštěstí nerezignoval na svou schopnost napsat chytlavé hity a na nové desce jich skutečně několik je. Jeho typický hlasový projev, který je pro jednoho něžným, hladivým balzámem, pro jiného ukňouraným mečením, se nijak nezměnil. Ale i po několikátém poslechu (a že je to vzhledem ke dvaceti skladbám docela výzva) je evidentní, že po několika opravdu silných písních už v polovině Corganovi dochází dech a zbytek alba je příliš repetitivní, monotónní a jedna skladba zní až příliš jako druhá. 

Nejsilnějšími momenty jsou povětšinou ty, v jejichž fragmentech alespoň trochu přežívá duch staré kapely. Je to rozhodně úvodní Colour of Love, která se nese ve svižném tempu, jsou v ní slyšet i lehce naostřené kytary a zní, jako když se Corgan a spol. spřáhli s indierockovým zvukem jednadvacátého století. K vrcholům desky rozhodně patří píseň Wyttch s tajemnou atmosférou, v níž pod nánosem elektroniky probublává až metalový riff, a příjemná, chytlavá hitovka Ramona

Poslední ukrytý klenot posluchač objeví téměř na konci alba. Jde o skladbu Schaudenfreud, která se sice nese v popových intencích celé desky, ale obsahuje jeden z nejsilnějších refrénů, jaký se Billymu na dvaasedmdesát minut dlouhé ploše podařilo stvořit. Zbytek je bohužel spíš průměrný a některé písně, například Tyger Tyger či Telegenix, zní vyloženě otravně. 

Spíš než jako nové album skupiny, která stvořila v devadesátých letech několik zásadních desek, zní CYR jako sólové popové album Billyho Corgana.

 

Jan Martinek

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE