Transatlantic – The Absolute Universe: Forevermore

Transatlantic The Absolute Universe Forevermore

V roce 1999 se začali významní hudební pánové nejspíš nudit a vytvořili vedle svých kapel vedlejší projekt. Nutno podotknout, že na plný úvazek. Nešlo přitom o nic menšího než o mezinárodní progresivně laděnou superskupinu Transatlantic, kterou dali dohromady americký kytarista Neal Morse (Spock’s Beard), švédský kytarista Roine Stolt (Kaipa, The Flower Kings), anglický baskytarista Pete Trewavas (Marillion, Edison’s Children, Kino a další) a americký bubeník Mike Portnoy (ex Dream Theater nebo Sons of Apollo). 

Hned jejich první studiová deska SMPT:e (2000) se stala velikou událostí, až se zdálo, že má svět novou progrockovou hvězdu první velikosti. Jenže kouzlo po čase vyprchalo a o dva roky později se skupina rozpadla. Její reunion přišel s rokem 2009, ale nikdy už to nebyla taková sláva jako na začátku. Další studiovky se totiž utápěly ve stokrát obehraných klišé a jediné, co charakterizovalo novou tvorbu Transatlantic, byly velmi dlouhé kompozice přesahující pravidelně délku 15 až 20 minut. Pro někoho mohly být až únavné. V roce 2013 se vrátil i do té doby trucující Pete Trewavas a leccos v kapele se začalo měnit. Následovalo album Kaleidoscope (2014), které teď střídá pátá studiová deska The Absolute Universe: Forevermore (2021), jež je fanouškům předkládána ve dvou alternativních verzích. 

První pod názvem The Breath of Life obsahuje čtrnáct skladeb a druhá pojmenovaná Forevermore, která vyšla jako dvojalbum, nabízí disky vždy s devíti kompozicemi. „Máme dvě verze alba a žádná z nich není identická s druhou. Buď na nich uslyšíte alternativní verze písní, nebo v některých případech i zcela nové nahrávky, další jsme kompozičně změnili. Existují dokonce rozdíly v použitých nástrojích, takže budete muset ocenit naši jedinečnost,“ říká k novince Mike Portnoy. 

Zda to myslel upřímně, nebo jde o pouhý obchodní tah, musí každý usoudit sám. Každopádně byla deska připravena k vydání na podzim roku 2019, ale svět se mezitím obrátil vzhůru nohama, takže vychází až nyní. Ve skutečnosti nepřichází s ničím převratným. Jde o typický transatlantický rukopis střídající dlouhé pasáže se skvělými hudebními motivy. Dokonce se zdá, jako by se kapela chvílemi rozpomněla na své začátky. O jejím posunu se však hovořit nedá. Spíše jako o sázce na jistotu a zacyklení v osvědčených schématech, z nichž tato superskupina zatím nenašla cestu ven. 

 

TRANSATLANTIC

The Absolute Universe: Forevermore 

INSIDEOUT MUSIC   47:16 (CD 1), 43:08 (CD 2)

PROGRESIVNÍ ROCK

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE