V reedici vyšel komplet Nová syntéza kapely Blue Effect

Své exkluzivní remasterované reedice se dočkala dvojice zásadních alb československé beatové a jazzrockové scény. Jedná se o společný komplet alb skupiny Blue Effect a Jazzového orchestru Československého rozhlasu Nová syntéza a Nová syntéza 2. Kromě Radima Hladíka, Leška Semelky, baskytaristy Jiřího Kozla, vynikajícího bubeníka Vlada Čecha a baskytaristy a zpěváka Josefa Kůstky se na albech podíleli například i jazzový trumpetista Laco Déczi, Jiří Stivín, Karel Růžička, Martin Kratochvíl a mnoho dalších vynikajících muzikantů té doby. Pečlivě zremasterovaný komplet vyšel na dvou LP a dvou CD s dosud nevydanými bonusy 28. února na značce Supraphon.

V roce 1971 to byla opravdová událost. Rocková kapela Blue Effect spojila síly s Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu. Studiový záznam podpořený koncertní prezentací skladeb sloučil dva předtím zdánlivě neslučitelné světy. Čistě instrumentální obsah byl spíše “velkokapelovým” jazzem než rockem, ale rázní rytmici Kozel a Čech, excelentní kytarista Hladík a klávesák Semelka sekundovali orchestru více než zdatně. O tři roky mladší pokračování je již většinou zpívané, byť rozhodně nejde o běžné tříminutové popěvky. S texty Pavla Vrby, Borise Janíčka a Eduarda Pergnera si Lešek Semelka a Josef Kůstka poradili skvěle, hudební část pak již naznačovala, že experiment začíná směřovat spíše do rockových vod.

Reedice nabízí remasterovaný zvuk, rekonstruovaný obal, dokumentární sleevenotes a fotografie, vinyly o váze 180 gramů a CD bonusy. Ty jsou tvořeny u prvního alba více než dvacetiminutovou variací JOČRu na Chačaturjanovu hudbu k baletu Gajané (poprvé na CD, sólo také Radim Hladík), ve druhém případě třemi instrumentálními skladbami M. Efektu, na druhou Syntézu v mnohém navazujícími.

Související články

Modrý Efekt & JOČR – Blue Effect – Nová syntéza – Nová syntéza 2

Interpret: Modrý Efekt & JOČR Album: Blue Effect – Nová syntéza – Nová syntéza 2 Vydavatelství: Supraphon Žánr: jazz rock Stopáž: 64:56 (CD 1), 64:13 (CD 2) Autor recenze: Vladimír Motýlek Savec Počet znaků:  1040  ( max 1200 )   Recenze: Vydavatelství Supraphon pokračuje ve zpřístupňování archivů. Tentokrát připravilo obě od bývalého vydavatelství Panton „zděděné“…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se