Václav Neckář – Planetárium (2LP reedice 2020)

planetarium scaled

Václav Neckář a Bacily

Planetárium (2LP reedice 2020)

SUPRAPHON ART ROCK

45:37 + 41:16

 

MILAN MENČÍK

 

V sedmdesátých letech kvetl art rock a s ním spojená koncepční alba, která povětšinou nenabízela rádiové hity, ale silný a kompaktní materiál, jenž baví poslouchat celý. Jinak tomu není ani u 2LP Planetárium Václava Neckáře a kapely Bacily, které letos vychází v reedici na černých vinylových kotoučích. Materiálu se na album sešlo tolik, že jedna deska byla málo a autorům bylo zatěžko skladby házet pod stůl. Přesto jich nakonec vznikl dvojnásobek toho, co se na dva nosiče vešlo. Celý projekt zachránil syn obchodního manažera Supraphonu Jiřího Vinařického. Tatínkovi se album zdálo v tak rozsáhlém formátu neprodejné, on ale řekl, že je skvělé. Nakonec se muselo dolisovat a bylo podpultovým zbožím. Čísla prodejnosti vylétla až na dnes astronomických 125 tisíc kusů. Otevřela se tím cesta dalším podobným projektům typu Prázdniny na Zemi od Olympiku (mimochodem Petr Janda je i na Planetáriu jedním ze spoluautorů hudby). 

Na svou dobu je na desce obsažena spousta zajímavých zvukových triků, předělů mezi jednotlivými skladbami, detailů, jež dávají dohromady jednolitý pevný rockový balvan. I když jedno album zaranžoval Ota Petřina a druhé Jan Neckář, ve výsledku to není znát. Václav Neckář fantasticky zpívá, krásně si hraje se slovy především Zdeňka Rytíře, ale i dalších skvělých textařů Jiřiny Fikejzové nebo Vladimíra Čorta. 

Náročnější poslech hudební fajnšmekry rozhodně neodradí, spíš naopak. Stylový záběr od až hardrockově znějícího Meteora přes akustické balady (Známe ho, žádný vzor) až po úlet Swingující Jupiter desku netříští. Opravdový hit je na ní jeden – Potulný hráč. I celková stopáž, dosahující téměř hodiny a půl, nedělá projekt neuposlouchatelným na jeden pokus. Pokud se na něm objevuje nějaká vata, je pouze v minimálním množství a na krátkou dobu. A malý Vašík, zpívající v jednom z předělů lidovku Kolíne, Kolíne, je vyloženě k sežrání. Deska s rekonstruovaným obalem i zvukem ani po více než čtyřiceti letech nezestárla.

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE