Vladimír Merta – Vykopávky z Korintu

Vladimir Merta vykopavky z korintu

Po pěti letech od vydání kompletu Podkrovní pásky. Domácí nahrávky s tvorbou Vladimíra Merty z roku 1976 sáhlo vydavatelství Galén opět do minulosti pracovitého písničkáře, u něhož se kvantita obdivuhodně pojí s kvalitou. Komplet tří „vykopávkových“ CD obsahuje méně známé písně ze sedmdesátých a osmdesátých let, které Merta natočil ve svém domácím studiu na začátku let devadesátých. Bezmála čtyři desítky skladeb nabízejí Mertu v čistě akustické podobě. Pouze kytaru a zpěv přivítají zejména ti posluchači, kteří si na jeho tvorbě nejvíce cení krásné češtiny v textech, v nichž perly často nejsou na povrchu, ale posluchač musí opakovaným poslechem kutat do hloubky. 

Nenapodobitelný kytarista, kterému nejde o chytlavou melodii na známé akordy, není žádný velký zpěvák. Ale rozhodně má silný výraz v písních se sděleními, ze kterých mrazí, i když se nad nimi člověk místy usmívá, jako v případě Patnáctiletého kapitána, údajné parodii na pop, o níž autor uvažoval, že ji pošle na Bratislavskou lyru. Až zarážející je nadčasovost Mertových slov ve skladbách, jako je countryový výsměch Kukluxklan a kostel, netradiční komentář k Janu Palachovi Verze, prorocké Pomalé jedy nebo závěrečný neveselý pohled do budoucnosti s názvem 2048. A pochopitelně nechybí ani množství písní s mileneckou tematikou, třeba Drobné lži, Padesát způsobů… nebo Kopie klíčů. Kolekce přináší v Mertově podání i texty a skladby psané pro jiné. 

Černá MaudBlues z ráje jsou texty na melodie Martina Kratochvíla, Na okraji je text pro píseň Jirky Jelínka určenou Vladimíru Míšíkovi, pro něhož Merta napsal i Lady Vamp. MDM je zase text na melodii Václava Veselého pro jeho Dobrohošť a Led v koktejlu (Z očí do očí) hrála svého času skupina České srdce. Vykopávky z Korintu dokazují, že Merta je písničkářem pro sečtělé posluchače, není efektní za každou cenu, není laciný a podlézavý ani se neveze na módní vlně protestu proti čemukoli. Zpívá o touhách a pokušeních, je jízlivý i citlivý, více i méně srozumitelný… O Mertovi se dá napsat mnoho slov, ale mnohem lepší je ho poslouchat. 

 

Vladimír Merta

Vykopávky z Korintu

GALÉN 51:12 + 57:38 + 54:26 FOLK

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE