Vojtaano – 2020

vojtaano 2020

Na rozdíl od předchozího The Beast of Vojtaano zvolil tentokrát svérázný písničkář, herec a komik Vojta Záveský aka Vojtaano střízlivější název označující rok vzniku svého druhého alba, na které měl vzhledem k protipandemickým opatřením více času, než plánoval. Autor hitu Lavina pro internetový seriál z fotbalového prostředí Vyšehrad a písničky s úspěšným animovaným klipem Budulínek vs. Galantní Jelen na novince opět spojuje veselou hru se slovy a gangstarapový projev, ale už od úvodní skladby Nestárnem je cítit větší nadhled. 

Ne že by z jeho slovníku vymizela sprostá slova, ostatně už následující Antipuritán je „vojtaanovka“ jako zamlada. Ale je to na jeho poměry většinou takové soft, což ovšem neplatí pro patrně nejlepší píseň PKZ (čti Píčou ke zdi) s hostujícím Martinem Zellerem z Cocotte Minute, jenž do textu narouboval i název skladby Heleny Vondráčkové A ty se ptáš co já. Je to vtipné a funkční, ale z rádia to asi neuslyšíme. 

Vojtaano na novince nabízí až překvapivé množství tanečních rytmů, třeba v optimistické Neublíží, v trochu sexistickém Pampam s houslemi hostujícího Filipa Kottka a v Tančím o samotě, kde v textu starším milovníkům béčkových videokazet připomene provaz, jaký uměl vystřihnout Jean-Claude Van Damme. 

Oproti zejména druhé straně dvojalbového debutu The Beast of Vojtaano se novinka více točí kolem kytary a má řadu poloh. Jako protipól k Neublíží tak stojí například Den ve vaně ukazující, že i uličnický rapper má nárok na depresi. Pestrost nahrávky pak zvyšují elektronické Máš koks?!, Čalabajka, která svými hrátkami se slovy trochu připomíná text písně Zkamenělý dítě od Lucie, a Prázdný flašky s trumpetou Adama Hejny hostujícího z Fast Food Orchestra. Posledně jmenovanou skladbu si dovedu představit jako hudební podkres na srazech anonymních alkoholiků. Hravost autora podtrhuje závěrečná Když nemluvíš podbarvená vokály Pavly Zeman Bečkové, již můžeme chápat třeba jako výsměch love songům. 

Vojtaanova novinka se dá brát jako mírný pokrok v mezích jeho neučesaného projevu a bude určitě zajímavé sledovat, kam zamíří další tvorbou. 

 

Vojtaano

2020

WARNER MUSIC 

31:39 

FOLK ROCK, RAP

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE