Výbuch supernovy inspiroval kapelu Jamaron k vydání videoklipu

jamzfb

Není tomu tak dávno, kdy médii rezonovaly hypotézy o brzké explozi hvězdy Betelgeuse, která by se podle některých zdrojů ještě za našich životů mohla proměnit v supernovu. Tato spekulace vyvolala ve vědeckých kruzích řadu debat a mimo jiné inspirovala vycházející rockové hvězdy z kapely Jamaron, které o hvězdě Betelgeuse natočili videoklip.

Videoklip ke shlédnutí zde:

Singl Betelgeuse je předzvěstí blížícího se vydání nového alba Generace, natočeného ve studiu SONO Records s producentem Adamem Karlíkem. Společně s kapelou Jamaron se tentokrát ponoříme do astronomických a časoprostorových vod. Pomalejší, baladický singl postavený na rockovém základu a je předzvěstí rockového alba, které spatří světlo světa 17.3.2022

Jamaron je česká rocková hudební skupina v čele s frontmankou Marií Dostálovou, jejíž výrazný hlas obklopený hutným zvukem elektrických kytar a nekompromisních bicích je dominantou této mladé pětice. Kapela si zakládá na srozumitelných a smysluplných českých textech, obohacených o životní zkušenosti, se kterými se řada posluchačů snadno ztotožní.

„Když mi Ondřej v naší zkušebně píseň zahrál poprvé, ještě jsem zcela nerozuměla jejímu sdělení, refrén mi ale okamžitě utkvěl v paměti a celkově mi je píseň svým vyzněním o pomíjivosti života velmi blízká,” vysvětluje Marie Dostálová, zpěvačka kapely, která začíná na hudebním nebi pomalu zářit podobně jako v písni zmíněná hvězda.

Všechno začalo tím, když jsem poslouchal jeden z dílů vědátorského podcastu, kde se právě hovořilo o explozi hvězdy Betelgeuse,” vysvětluje člen kapely Ondřej Dostál. „To vědomí, že hvězda, kterou na nočním nebi vidíme pouhým okem může znenadání zazářit a pak navždy zmizet mě hluboce inspirovala,” dodává autor textu a hudby písně Betelgeuse.

„Betelgeuse je pozoruhodná tím, že každých zhruba 425 dní prochází cyklem stmívání, při němž ztratí asi čtvrtinu svého jasu. Na přelomu roku 2019 a 2020 si ale astronomové všimli, že její jas znenadání poklesl o dvě třetiny, což bylo vidět i pouhým okem. Tento jev okamžitě vyvolal spekulace o tom, že se Betelgeuse blíží ke svému zániku. Astrofyzici nicméně na základě počítačové simulace tuto teorii vyvrátili. To ovšem nemění nic na skutečnosti, že Betelgeuse čeká neodvratný konec kdykoli v příštích 100 tisíci letech.”
Zdroj: Dotyk – Hvězda Betelgeuse může brzy vybuchnout. Ohrozí nádherná smrt giganta Zemi?

„Nejvíce inspirující pro mě bylo, že hvězda, která podle nás z noční oblohy nikdy nezmizí, skutečně jednou ukončí své putování po nebi,” snaží se Ondřej přiblížit své pocity vycházející z písně. „Koukáte na noční nebe a najednou se hvězda, kterou tam po celý svůj život vidíte rozzáří a po milionech letech svitu upadne do temnoty. Viděl jsem v tom obrovskou paralelu s našimi životy, které také jednou pohasnou a v pomíjivosti bytí obecně,” přibližuje Ondřej detailně inspiraci, která ho dovedla až k napsání písně. „Myslím, že za všechno ostatní už mluví text písně a nálada, kterou mu dala svým skvělým přednesem Marie,” dodává Ondřej na adresu své sestry, která píseň nazpívala pod vedením producenta Adama Karlíka ve Studiu SONO Records.

Album Generace Jamaron pokřtí 13.2.2022 v pražském Lucerna Music Baru.
Událost na křest alba: https://fb.me/e/29yA9Vabv

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE