fbpx

Vypsaná fixa – K táboráku

Konečně se dočkali posluchači, kteří volali po nějakém best of Vypsané fiXy. Ta se podobnému počinu zatím bránila. Nebyl by to však frontman Michal Mareda vystupující pod jménem Márdi, aby se toho zhostil běžnou formou. Patnáctka vybraných písní se k posluchačům dostává pouze na digitálních platformách. Mimo jiné je dostupná zdarma na stránkách kapely s možností zaslat dobrovolný příspěvek. 

Nejde však o původní skladby, Márdi písně nazpíval jen s doprovodem akustické kytary a umístil na sociální sítě s doprovodem záznamu plápolajícího táboráku. Skladby Krabička nebo Měla krátkou ofinu ze zatím posledního alba Kvalita, stejně jako staré Dezolát, Ledňáčci či Antidepresivní rybička se tak obnažily až na dřeň a jsou pravým opakem projektu, v rámci něhož k pětadvacátému výročí svého založení vystoupila Vypsaná fiXa na festivalu Rock for People v Hradci Králové společně s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. A zdá se, že táborák a akustika jim sluší víc než symfonické aranžmá. 

Už jenom proto, že díky střídmému doprovodu je Mádimu výborně rozumět, což si jeho neobyčejné texty plné surrealistických obrazů a překvapivých obratů rozhodně zaslouží. Výborným nápadem také bylo, že se pro větší autentičnost Márdi rozhodl nahrávat vše dohromady bez pauz a studiových kouzel. Je to upřímné, nevykalkulované, prostě tenhle táborák ze San Piega vnímavé posluchače rozhodně zahřeje. A dokáže, že skutečně dobrou písničku nezabije žádná úprava. 

Vypsaná fixa
K táboráku
VLASTNÍ NÁKLAD  51:42
FOLK ROCK
ROMAN JIREŠ (ČTK)

Související články

Komentáře