AC/DC – Power Up

ACDC Power Up

AC/DC

Power Up

COLUMBIA RECORDS  41:07 

HARD ROCK

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Tři, dva, jedna … a je to tady! Stačí úvodní riff a začátek zpěvu skladby Realize a z fanouška spadnou obavy, že by AC/DC nějak změnili svůj léty zavedený styl. Kdepak, neuhnuli ani o kousek a dál valí své jednoduché a chytlavé figury. Tihle kovoví Australané britského původu jsou jako příslovečná stará láska, prostě nerezaví. A i když to v téměř padesátileté historii kapely nebyla vždycky ocel té nejvyšší kvality, stále jsou pevným stavebním základem hardrockové muziky. Důkazem toho je i jejich trochu nečekaná novinka, kterou natočila stejná sestava jako předchozí Rock or Bust, což znamená, že vedle Anguse a Stevieho Youngových je v ní také uzdravený zpěvák Brian Johnson, baskytarista Cliff Williams a snad už polepšený průšvihář, bubeník Phil Rudd. 

To, co naznačil říjnový singl Shot in the Dark, potvrzuje celá nahrávka. Žádné přeslazené balady nebo trendové klávesy, ale energie a hutný zvuk jako zamlada. Naše oblíbená trojčlenka víno-ženy-zpěv zní v jejich podání whisky-sex-rokenrol a tak to jejich příznivci chtějí. Jasně že mezi tuctem nových písní není nové Thunderstruck nebo Highway to Hell, ale čekal by to snad někdo? Sedmnáctá studiová deska AC/DC je první vydanou po smrti původního kytaristy Malcolma Younga. Podle jeho bratra Anguse je pro něj stejnou poctou, jako bylo před lety Back in Black poctou pro zesnulého zpěváka Bona Scotta. Podařilo se. 

 


 

AC/DC

Power Up

COLUMBIA RECORDS / SONY   41:03

HARD ROCK, ROCK‘N‘ROLL

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA

Pro ty, kteří jsou odkojeni rockovou hudbou, je vydání sedmnácté řadovky australských AC/DC událostí ro(c)ku. Málokdo v ní věřil. Minimálně ze dvou důvodů. Tím prvním byly sluchové obtíže frontmana Briana Johnsona, za kterého musel během světové koncertní Rock or Bust World Tour zaskočit fanoušky ne příliš oblíbený Axl Rose z Guns N’ Roses. Ale zpíval překvapivě dobře. A tím druhým, podstatnějším, bylo úmrtí Malcolma Younga, poloviny tvůrčí duše kapely. Když se pak do třetice po turné poroučel z AC/DC také dlouholetý baskytarista Cliff Williams, spadly akcie skupiny takřka na nulu. V roce 2018 začaly však probublávat na povrch zvěsti, že kapela začíná nahrávat v kanadském Vancouveru ve studiu Bryana Adamse nové album. Navíc v nejsilnějším možném složení, jmenovitě Brian Johnson (zpěv), Angus Young (sólová kytara), Stevie Young (rytmická kytara a doprovodné vokály), Cliff Williams (baskytara a doprovodné vokály) a Phil Rudd (bicí). Znělo to jako science fiction a člověk byl s každou další zprávou o průběhu nahrávání napnutý jako struna. 

Definitivně vše prasklo letos v září, kdy byl potvrzen návrat téměř kompletní sestavy legendární formace a vydání desky Power Up v režii producenta Brendana O’Briena, jenž pracoval s AC/DC i na předchozích dvou studiovkách Black Ice (2008) a Rock or Bust (2014). Do éteru byla novinka vypuštěna 13. listopadu. Celá je přitom koncipována jako pocta zesnulému Malcolmu Youngovi a od začátku do konce je to pekelná jízda. Žádný cajdák, žádné zvolnění tempa, jeden riff za druhým, bez skulin pro vatu s pěkně nabroušeným Johnsonovým hlasem, až si musí Malcolm Young na hudebním nebi mnout ruce radostí. Jak by ne. Sám přispěl hezkou řádkou riffů. Vždyť je autorství každé skladby připsáno jemu i Angusovi. 

Oběma se přitom podařilo složit ve srovnání s oběma předchozími deskami asi nejsilnější materiál. Úvodní trojice písní Realize, RejectionShot in the Dark je přímo elektrizující a hned po ní přichází opravdová lahůdka v podobě Through the Mists of Time, která neomylně vrací posluchače v čase do roku 1980, kdy vyšla na slavném albu Back in Black skladba You Shook Me All Night Long s obdobným hitovým potenciálem. 

Snadno zapamatovatelných motivů je ale na novince vícero. Stejně jako bluesrockových ozvěn odkazujících na začátky kapely. Nejde však o žádné smuteční blues, ale pořádný rauš ve stylu rčení, že v jednoduchosti je síla. Novinka elektrikářů zůstává dál přímá, kope a zároveň nabíjí. Nebude sice na vrcholu diskografie skupiny, avšak ani na jejím chvostu. Připomíná, v čem spočívá síla legendy, jež dokázala vstát z mrtvých. Je majákem na rozbouřeném moři, který bezpečně navede zástupy věrných fanoušků do přístavu, kde se svět ještě nezbláznil. Už proto je pro ně koupě této desky takřka povinností.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

AXL ROSE Nevypočitatelná legenda hard rocku

Něco jiného je Axla Rose poslouchat jako zpěváka a spoluzakladatele hardrockových králů první poloviny devadesátých let Guns N’ Roses a něco jiného je sledovat životní eskapády tohoto rodáka z amerického Lafayette v Indianě. V prvním případě můžete být jako miliony jeho fanoušků uhranuti typickým trochu mečivým vokálem zpěváka, který 6. února oslaví šedesáté narozeniny, ve druhém vám patrně nezbude nic jiného…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE