Atomoví kohouti přivezou do Valašského Meziříčí psychedelický rock

Atomic Rooster 1 hlavicka

Do Valmezu poprvé zavítá britská kapela Atomic Rooster. Ta na samém počátku 70. let produkovala hutný, v textech mnohdy i ponurý, ale v každém případě syrový hard rock v takovém nasazení, že se její jméno začalo v tisku objevovat vedle tehdy již zářících jmen jako Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin či Uriah Heep. A to můžeme říct, že jejich nástrojové obsazení – klávesy, kytara, bicí – nebylo pro tento žánr zcela obvyklé.

Hlavní postavou kapely byl klávesista a tvůrce repertoáru Vincent Crane. Ten se proslavil už v kapele Arthura Browna (toho jste mohli slyšet na Valašském špalíčku v roce 2016). U něj se stihl podepsat pod celosvětový hit Fire v roce 1968. V kapele The Crazy World of Arthur Brown potkal Cane bubeníka Carla Palmera. Avšak Vincent Crane byl v kapele Atomic Rooster jediným stabilním členem. V průběhu působení se v kapele vystřídala spousta muzikantů jako Nick Graham, Paul Hammond nebo Chris Farlowe.

Za největší hity Atomic Rooster můžeme považovat skladby „Tomorrow´s Night“ a „Devil´s Answer“, známé jsou i songy jako „Friday The Thirteenth“, „Winter“, „Banstead“, Before Tomorow”, “S.L.Y.” a mnoho dalších. Kapela se v roce 1975 na pět let stáhla z výsluní. Během roku 1980 se však Crane s Cannem domluvili na obnovení skupiny a na hudební scéně vydrželi tři roky, než Crane kapelu opět rozpustil. Oba původní členové skupiny, Vincent Crane i John Cann jsou již po smrti. V roce 2016 se Atomic Rooster se svolením vdovy po Vincentu Craneovi dali dohromady v novém složení, v němž jsou i dva členové souboru ze 70. let Pete French a Steve Bolton.

V prodeji jsou stále nejvýhodnější čtyřdenní festivalové vstupenky a také jednodenní vstupenky na zahajovací středeční koncert kapel Ciment a Kanon. Dále na Valašském špalíčku vystoupí například Richard Müller s kapelou, Iva Bittová s kapelou Dunaj, nizozemský kytarista Jan Akkerman s kapelou My Brainbox, Pavol Hammel a Zelená pošta II a mnoho dalších. Více informací naleznete na www.valasskyspalicek.cz.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE