Atomoví kohouti přivezou do Valašského Meziříčí psychedelický rock

Do Valmezu poprvé zavítá britská kapela Atomic Rooster. Ta na samém počátku 70. let produkovala hutný, v textech mnohdy i ponurý, ale v každém případě syrový hard rock v takovém nasazení, že se její jméno začalo v tisku objevovat vedle tehdy již zářících jmen jako Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin či Uriah Heep. A to můžeme říct, že jejich nástrojové obsazení – klávesy, kytara, bicí – nebylo pro tento žánr zcela obvyklé.

Hlavní postavou kapely byl klávesista a tvůrce repertoáru Vincent Crane. Ten se proslavil už v kapele Arthura Browna (toho jste mohli slyšet na Valašském špalíčku v roce 2016). U něj se stihl podepsat pod celosvětový hit Fire v roce 1968. V kapele The Crazy World of Arthur Brown potkal Cane bubeníka Carla Palmera. Avšak Vincent Crane byl v kapele Atomic Rooster jediným stabilním členem. V průběhu působení se v kapele vystřídala spousta muzikantů jako Nick Graham, Paul Hammond nebo Chris Farlowe.

Za největší hity Atomic Rooster můžeme považovat skladby „Tomorrow´s Night“ a „Devil´s Answer“, známé jsou i songy jako „Friday The Thirteenth“, „Winter“, „Banstead“, Before Tomorow”, “S.L.Y.” a mnoho dalších. Kapela se v roce 1975 na pět let stáhla z výsluní. Během roku 1980 se však Crane s Cannem domluvili na obnovení skupiny a na hudební scéně vydrželi tři roky, než Crane kapelu opět rozpustil. Oba původní členové skupiny, Vincent Crane i John Cann jsou již po smrti. V roce 2016 se Atomic Rooster se svolením vdovy po Vincentu Craneovi dali dohromady v novém složení, v němž jsou i dva členové souboru ze 70. let Pete French a Steve Bolton.

V prodeji jsou stále nejvýhodnější čtyřdenní festivalové vstupenky a také jednodenní vstupenky na zahajovací středeční koncert kapel Ciment a Kanon. Dále na Valašském špalíčku vystoupí například Richard Müller s kapelou, Iva Bittová s kapelou Dunaj, nizozemský kytarista Jan Akkerman s kapelou My Brainbox, Pavol Hammel a Zelená pošta II a mnoho dalších. Více informací naleznete na www.valasskyspalicek.cz.

Související články

Rock&Pop 11/11

Metallica a Lou Reed, MC5, Peter Gabriel, St. Vincent, Blackfoot, Chris Farlowe, GTR, Miles Davis, Support Lesbiens, Tichá Dohoda, The Beatles Titulka: Lou Reed a Metallica Články: Metallica a Lou Reed, MC5, Peter Gabriel, St. Vincent, Blackfoot, Chris Farlowe, GTR, Miles Davis, Support Lesbiens, Tichá Dohoda, The Beatles Rozhovory: Kenny Wayne Shepherd, Cabaret Voltaire, Razorlight,…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se

PŘEDPLATNÉ

ZÁKLADNÍ
39Kč
měsíčně
nebo
390Kč ročně/ušetříte 78Kč

Předplatné vám otevře následující obsah:

>Chci vědět víc<

V.I.P
49Kč
měsíčně
nebo
490Kč ročně/ušetříte 98Kč

Předplatné vám otevře následující obsah:

  • digitální Rock&Pop
  • archiv časopisu
  • hudební playlisty
  • omezený obsah
  • slevy na nákupy
  • vlastní články/blog

>Chci vědět víc<