Chinaski natočili nejkapelovější album. Jeho název je v norštině

chinaskiii

Frihet, což v norštině znamená „svoboda“. Tak se jmenuje dvanácté řadové album populárních Chinaski. Hudebníci kolem zpěváka Michala Malátného ho natočili na břehu Norského moře, ve stylovém dřevěném studiu nedaleko Ålesundu. Produkce se ujal Brit Greg Haver, který stojí za předešlými úspěšnými alby Rockfield a Není nám do pláče. Podle samotných hudebníků jde o první čistě kapelovou nahrávku. Každý ze členů na ní má minimálně dvě skladby. Jako host se na desce objevuje i Jiří Suchý, za mixem nahrávky stojí spolupracovník Green Day nebo U2 Chris Lord-Alge. Vydání avizuje rádiový singl Měl bych si boty zout.

„Album se rodilo během covidu, kdy jsme se tajně scházeli ve svých domovech. Postupně vzniklo třicet písniček, ze kterých jsme vybrali třináct nejlepších. Oproti minulé nahrávce se v kapele odehrál zásadní posun. Naši noví spoluhráči k nám ztratili zbytečný respekt. Myslím, že teď to teprve všechno zaklaplo,“ neskrývá nadšení z novinky Michal Malátný.

Producent Greg Haver muzikanty přesvědčil, aby zkusili nahrávat v Norsku. Kapela se tam nakonec zavřela na dvanáct dnů a pracovala i dvacet hodin denně. „Každej večer jsme vymýšleli, jak by se deska měla jmenovat. Lepili jsme si na zeď papírky s nejrůznějšími návrhy, které nás napadly. Na jednom z nich byl i název nové skladby Samota je svoboda v češtině a norštině. A protože jsme těch dvanáct dnů tvůrčí svobodu silně cítili, osekali jsme dvě slova a zůstal nám Frihet,“ vysvětluje zpěvák, který si z nové desky nejvíce oblíbil Píseň Smůla. „Je to pomalá skladba s piánem. Před lety jsem točil film Chyťte doktora a jeho, dnes již zesnulý režisér Martin Dolenský mi poslal text. Nedávno jsem ho našel na ploše starého počítače. A pořad mě oslovoval. Trochu jsem ho dopsal, a tak vznikla snad nejhezčí píseň na desce,“ říká.

Výjimečným hostem Frihetu je i Jiří Suchý, který kapele napsal text Konec jistého Rambouska a ve skladbě nakonec i scatuje. „Ukecával jsem ho minimálně dva roky. Jsme moc rád, že to klaplo a těším se, až ji budeme písničku hrát naživo,“ popisuje Malátný a dodává, že s novinkou se Chinaski plánují vrátit nejprve do malých klubů, kde začínali. Na začátku října zahájí turné devíti koncertů spojených s autogramiádou. První zastávka je plánována 1. října v Třebíči, končit se bude 18. a 19. října v Praze. Předprodej turné je v síti TicketLIVE.

Album Frihet vychází digitálně na všech streamovacích platformách 30.9., fyzicky bude k dostání na křtech a v kamenných obchodech se objeví od 19.10.

AKTUÁLNÍ TURNÉ:

1/10/2022

TŘEBÍČ, KLUB ROXY / KŘEST ALBA

4/10/2022

BRNO, FLÉDA / KŘEST ALBA

5/10/2022

BRNO, FLÉDA / KŘEST ALBA

7/10/2022

HRADEC KRÁLOVÉ, PETROF GALLERY / KŘEST ALBA

8/10/2022

OLOMOUC, S-KLUB / KŘEST ALBA

10/10/2022

MLADÁ BOLESLAV, ŠKODA MUZEUM / KŘEST ALBA

13/10/2022

PLZEŇ, DEPO 2015 / KŘEST ALBA

15/10/2022

OSTRAVA, GARAGE / KŘEST ALBA

18/10/2022

PRAHA, LUCERNA MUSIC BAR / KŘEST ALBA

19/10/2022

PRAHA, LUCERNA MUSIC BAR / KŘEST ALBA

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE