EDITORIÁL Červen 2023

Jaroslav Spulak

Naslouchat a diskutovat

Přestože drtivá většina lidí přišla v květnu na dva pražské koncerty Rogera Waterse, bývalého člena britských Pink Floyd, hlavně kvůli tomu, že chtěla slyšet především písně od zmíněné skupiny, diskutovalo se i o politickém rozměru jeho setu. Někteří hudební fanoušci argumentovali při té příležitosti tezí, že politika do hudby nepatří, jiní odsoudili Waterse za to, jak nejednoznačně se k válce na Ukrajině i dalším událostem postavil či staví. Podstata toho všeho je ale jiná.

Když se parta chlapů sejde v hospodě u pivka, diskutuje se. Z jejich úst se derou názory, které jsou různé. Tu někdo zvýší hlas, někdo jiný bouchne do stolu, pak zase někdo další uraženě a teatrálně od téhož stolu odejde, ale obvykle to končí tak, že si všichni diskutéři připijí na zdraví a do svých domovů se rozejdou jako přátelé. 

O tom je diskuze. Jakkoli má každý z účastníků jiný názor, má právo ho přednést a být vyslechnut. Ten názor nemusí být přijat, může dokonce u ostatních vyvolat opoziční postoj či jinou nesouhlasnou reakci, pořád ale není třeba za názor nikoho kvapem odsuzovat, nesnižuje-li se k zákeřnostem, urážkám či pohrdání. 

Platí to v životě a platí to i v hudbě. V její historii byla a je spousta skupin a muzikantů, kteří mají jasný názor a sdělují jej. Můžeme si samozřejmě myslet něco naprosto jiného, pokaždé je ale dobré druhý názor respektovat a třeba o něm i přemýšlet. Odsoudit někoho za to, že smýšlí jinak, možná i proto, že to sami nechápeme či vnímáme zkresleně, není na místě.

Je jedno, jestli se to týká Rogera Waterse, Boba Dylana, Manic Street Preachers, LP, Daniela Landy, Jaromíra Nohavici, Vesny a dalších. 

 

Jaroslav Špulák

 

Související články

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE