EDITORIÁL Květen 2023

Jaroslav Spulak

Neobávejte se ničeho. Poprvé od chvíle, kdy je hudební časopis Rock & Pop pouze na internetu, si budete moci přečíst všechny články celé, i když nejste předplatitelé. Stačí se pouze jednoduše zaregistrovat. Vydavatel časopisu se rozhodl pro tento krok z mnoha důvodů, třeba i proto, abyste si o svých oblíbených zpěvácích a kapelách mohli přečíst články i od našich zkušených redaktorů, kteří se jmény, o nichž píší, poskakují již řadu let bok po boku. Rock & Pop se přitom bude i nadále soustředit především na dva hudební ranky, které má ve svém názvu, a rovněž se těší na to, že takto vstupuje do časů, kdy se na hudební scéně dějí věci převratné.

Pravda, v samotné muzice to není. V ní se nic zásadního neděje už několik let. Je to v technologiích. Už v tomto čísle si přečtete články o tom, jak umělá inteligence pomáhala vytvořit nové album skupiny AIsis, vlastně nové album Oasis, kapely neexistující od roku 2009, respektive napodobeninu toho, co ve skvělých devadesátkách vytvářela. 

A přečtete si také o tom, jak úspěšná je londýnská hologramová show ABBA Voyge a co všechno její tvůrci mají před sebou. Tyhle dva články mimochodem svádějí k jedné drzé úvaze. Oasis a ABBA se vrátit nechtějí. Běh světa však nyní ukázal, že mít je na hudební scéně lze i bez jejich účasti. Možná že tohle je jedna z hudebních budoucností. Kapela se na to vykašle, vydávat desky a hrát nicméně bude, protože s tím pomůže umělá inteligence a další nové technologie.

Doporučoval bych tedy skupinám, které si daly pauzu a mají záměr se ještě někdy vrátit, aby to neoddalovaly. Jednak se může stát, že za pár měsíců nebudou nikomu chybět, stejně tak se může přihodit, že si je umělá inteligence jednoduše vytvoří. Ani jedno řešení není přátelské. 

Jaroslav Špulák

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

KDE SI TO PŘEČTEME? Tištěná média v devadesátých letech

Poslední část trilogie o hudbě a dění kolem ní v devadesátkách se bude týkat šíření informací v tištěných časopisech a knihách. Se společenskými změnami se totiž roztrhl pytel s všemožnými pokusy vytvořit český Melody Maker nebo Rolling Stone (byť zrovna ten u nás krátce, od dubna 1999 do května 2001, v české mutaci i vycházel). A v publikacích věnovaných slavným…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE