EDITORIÁL Leden 2022

Mé vánoční dobrodružství začalo už tím, že jsem dostala jeden z nejkrásnějších, ač předčasných, vánočních dárků. Možnost trávit Vánoce na Kapverdách. Tuhle sexy dovolenou jsem musela odepsat ze svých plánů v den odletu, kdy mě po všech cestovních peripetiích, od výroby rychlopasu, přeorganizování plánů, zajištění hlídání psa, oblbováků do letadla, balení a testování se na všechno možné, přepadla silná angína. Lehla jsem s vysokými horečkami a bolestmi kloubů. Co vám budu povídat, testovala jsem se jako o život, ale covid se mi z toho vykřesat nepovedlo, ačkoli to byla jediná možnost, jak dostat peníze za zájezd zpět. Několikaměsíční výplata tak vyletěla na dovolenou bez nás. 

Neodletět se ale nakonec ukázalo jako dobrý nápad, antibiotika nezabírala, teploty se stupňovaly, natekl mi krk a hlavně, dopoledne jsem nebyla schopna mluvit. Jako OSVČ neznám neschopenku ani pracovní dobu, a tak telefonáty s postupujícím koncem roku přibývaly úměrně tomu, jak se kolegové a klienti snažili všechno do svátků dohnat. Kdo se dovolal, ihned poznal, že se mnou není něco v pořádku. „Je to covid?“ zněla nejčastější otázka, případně rovnou zakleli: „Covid zasranej…“

Jakmile jsem vysvětlila, že se jedná o angínu, popřáli mi brzké uzdravení, ale úkolovali mě plynule dál. Mailem, esemeskami i telefonáty, ačkoli jsem řekla, jak těžce mi je. Jednoho dne jsem se rozhodla svou nemoc nevysvětlovat a nechala ostatní myslet si, že to covid je. Výsledek byl ohromující. Přišlo tolik starosti, péče a nabídek na donášku čehokoli, až jsem se styděla. Konečně jsem se řádně vyspala, odpadl stres a teploty ustoupily.

Jiné choroby už prostě nejsou v módě, mediálně propíraný koronavirus určuje míru utrpení a člověk má dojem, že jiným nemocem není třeba věnovat pozornost. Možná i díky tomu, že jsou běžné zprávy o tom, jak se odsouvá nebo zastavuje jiná zdravotní péče kvůli koronavirovým jednotkám. Bohužel jsem stejným přístupem nakazila i maminku a svou sestru, jimž jsem před plánovanou dovolenou chtěla udělat předčasné Vánoce. Nadělila jsem oběma parádní angínu a ony kvůli mně trávily celé svátky v podobném scénáři. A proč? Jela jsem k nim s počínající nemocí, nepatrným nachlazením. PCR test jsem měla přece negativní, tak co se může stát…

Přání zdraví do nového roku tak platí mnohem více než kdy jindy! Opatrujte se, hlídejte se a buďte k sobě ohleduplní. Doneste nákup svému sousedovi, i když má „jenom“ zlomenou nohu, potřebuje vás úplně stejně jako v době, kdy jsme ještě covid-19 neznali. 

PF 2022

Komentáře