EDITORIÁL Listopad 2022

Jaroslav Spulak

Doba Marka Ztraceného

Zpěvák Marek Ztracený již několik let vyvolává mezi hudebními fanoušky i odborníky diskuse. Jedni mu přejí, jiní nikoli a argumentů mají obě strany dost a dost. Když v roce 2008 vyšlo jeho první album Ztrácíš se stejnojmenným singlem, věštila se mu dobrá budoucnost. S druhou deskou Pohledy do duše už to tak zřejmé nebylo a zpěvák se… ztrácel. 

Jenže v roce 2014 zastoupil na Kryštof kempech, akci skupiny Kryštof, na kterou chodily mraky lidí, tehdy vážně zraněného Michala Hrůzu. A uspěl. O rok později vydal své čtvrté album Pády, dostavily se poměrně příznivé recenze a ruku v ruce s tím i rostoucí zájem diváků. Zpěvák se tedy nadechl a chytil příležitost za pačesy. Od té doby oblažuje popový svět co chvíli nějakým současným hitem a publikum si ho tak oblíbilo, že mu v minulých letech dovolilo svou přízní vystoupit dvakrát vždy opakovaně v pražské O2 areně. Připomeňme, že se do této haly vejde na koncert nějakých plus minus patnáct tisíc lidí. 

Obdivuhodný příběh Marka Ztraceného ale pokračuje dál. Loni převzal po Karlu Gottovi první pozici v anketě popularity Český slavík a letos ohlásil koncert na fotbalovém stadionu v pražském Edenu. Plánoval ho již delší čas, nicméně nejspíš nepočítal s tím, že jej vyprodá za hodinku. Ihned přidal druhý a k tomu, aby i na ten diváci vstupenky vykoupili, bylo třeba hodinek dvou. A tak přišel Ztracený se třetím termínem. 

Jistě, čelil kritice za to, že se toto vystoupení odehraje před tím, které bylo původně naplánované jako první, a tak ti nejvěrnější přijdou o své privilegium vidět ho v Edenu jako první. Tahle diskuse ale za pár dnů zmizí a zůstanou jen základní fakta. 

Marek Ztracený udělal rekord. Jako první český zpěvák naplnil po třikráte svůj koncert na fotbalovém stadionu. Na jeden se vejde nějakých dvaatřicet tisíc lidí, takže když budeme vycházet z toho, že se vyprodá i třetí termín, máme co do činění s okamžiky, jež vstupují do české hudební historie. A nic s tím neudělá ani to, že Marek Ztracený není ta hvězda, kterou si řada hudebních fanoušků, odborníků i muzikantů v čele české pop music představuje. 

Jaroslav Špulák

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE