EDITORIÁL Únor 2023

Eurovize je lákadlo pro novou generaci

Čtyři zpěváci a jedna kapela představili na sklonku ledna své písně v českém finále letošního sedmašedesátého ročníku soutěže Eurovision Song Contest. Odehraje se tradičně v květnu a netradičně v britském Liverpoolu. Netradičně proto, že podle regulí se měly letošní semifinále a finále konat v zemi posledního vítěze, tedy na Ukrajině. Jelikož tam ale stále zuří válka, rozhodli se organizátoři přesunout dění do hudebního města, do Liverpoolu. Velká Británie se stala hostitelem přehlídky proto, že loni byl její zástupce Sam Ryder druhý. 

Maella, Pam Rabbit, Markéta Irglová, skupina Vesna a zpěvák Rodan. Tahle pětice nabídla podle porotců pro Eurovizi nejlepší písničky. Až do 6. února usiluje o hlasy příznivců a jeden z ní bude v ten den označen jako vítěz národního kola. 

Týmu z České televize, jenž se v roce 2015 po třech totálních neúspěších české výpravy v letech 2007 až 2009 rozhodl nabídnout zdejší hudební scéně možnost přece jenom být u toho, se podařil velký kus dobré práce. Počínaje účastí dvojice Marta Jandová a Václav Noid Bárta přes první úspěch, který našim barvám zařídil Mikolas Josef v roce 2018, až po loňskou účast kapely We Are Domi už dospěl do bodu, kdy mají domácí zpěváci o soutěž značný zájem. Učí se dokonce skládat písničky tak, aby tyto ve zvuku, povaze i rytmu vyšly soutěži vstříc. Pro někoho to může být kalkul, pro jiného zase schopnost přizpůsobit se tomu, co si hudební Evropa přeje. Je to přehlídka mainstreamové hudby, a ta se vždycky oblékala podle aktuální módy. 

Pět letošních finálových písniček vzešlo z více než sto sedmdesáti nahrávek. Je to číslo, které je v zemi, v níž se na Eurovizi ještě před pár lety teatrálně kašlalo, udivující. A důvod takového zájmu je nasnadě. Soutěž se stala přitažlivou pro mladé umělce a skupiny. Stejně jako Mikolas Josef, Lake Malawi, Ben Cristovao nebo We Are Domi v ní také oni vidí šanci prosadit se i mimo tuto zemi. Šanci jasnou a poctivou. Prosadit se totiž mohou jen tehdy, když uspějí u domácích příznivců a potom u těch z Evropy a kousku dalšího světa. 

Kvůli všem těmto nutnostem i radostem je zdejší hudební scéna o kousek víc evropská. 

Jaroslav Špulák 

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se