EDITORIÁL Září 2022

Jaroslav Spulak

Když někdo odejde z malé planety

Myslím si, že nejnepříjemnější věc na práci hudebního publicisty je psaní nekrologů. A vlastně i všechno to, co s tím souvisí. Před několika dny jsem se o tom opět přesvědčil, to když zemřela zpěvačka Hana Zagorová. Jakkoli těžký boj před svým odchodem sváděla, pro většinu z nás to byl skon náhlý, neboť přišel bez vážného varování. 

Za léta, která se věnuji hudební publicistice, většinu zpěváků a muzikantů věkově spadajících nebo spřízněných s mou generací osobně znám. Proto je smrt každého z nich pro mě věcí velmi osobní. A přesně tak to bylo i ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl o smrti Hany Zagorové. 

Byla to dáma, jež vedle neoddiskutovatelného talentu a charismatu měla i dar být nepokrytě přátelská. Pokaždé, když jsem odcházel z rozhovoru s ní, jsem měl pocit, že jsme přátelé. Tak bezprostřední byla. A moji kolegové měli zkušenost stejnou.

Když tedy v pátek 26. srpna Hana Zagorová zemřela, bylo pro mě velice těžké psát její nekrolog. Mnohem těžší ale bylo oslovit její kolegy a chtít po nich krátké vyjádření k jejímu skonu. Jedni ze sebe dostávali myšlenky velmi těžce, jiní se omluvili, že je to pro ně příliš citlivé a nejsou schopni hovořit, další telefon vůbec nezvedli, což jim absolutně nemám za zlé. Byl to smutný den.

Český hudební svět je planeta, která není tak velká, aby se její obyvatelé více či méně neznali. Když z ní někdo definitivně odejde, zasáhne ji to v plné šíři. Je těžké pak písemně zaznamenat všechno, co v tom světě dotyčný dokázal, když je vám smutno. Vzpomínku na Haničku Písničku do tohoto čísla Rock&Popu napsal Roman Jireš. A zvládl to skvěle, jakkoli bylo po zprávě o smrti Hany Zagorové pořádně smutno.

Jaroslav Špulák

Související články

JANA URIEL KRATOCHVÍLOVÁ a JIŘÍ GEORGE HRUBEŠ Schopnost improvizace bychom nikdo neměli ztratit

Na sklonku loňského roku pokřtila Jana Uriel Kratochvílová se svým uměleckým i životním partnerem Jiřím Georgem Hrubešem novou desku Alpha Codes. Vychází pod štítkem jejich kapely Illuminati.ca, s níž chystají letos v listopadu velký koncert v pražské Lucerně. Kromě značného množství hostů se na něm představí také skupina Heval Junior, obnovená rock reggae kapela, se kterou talentovaná zpěvačka s nezaměnitelným…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE