Fish – Weltschmerz

FISH weltschmerz

FISH

Weltschmerz

7HZ PRODUCTIONS   1:22:17

PROGRESIVNÍ ROCK

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA

Skotský dlouhán Derek William Dick, známý v hudební branži jako Fish, se začal nejprve živit jako zahradník, lesní dělník a příležitostný herec. A už tehdy snil o tom, že se stane zpěvákem v nějaké progresivní rockové kapele, neboť mu učarovala hudba začátku sedmdesátých let. Nakonec se na něj usmálo štěstí, když mohl v roce 1981 naskočit do nově vznikajících Marillion, kteří udělali díru do světa hned svým debutem Script for a Jester’s Tear (1983). Z Fishe byla rázem hvězda první velikosti. Následovala další tři úspěšná alba Fugazi (1984), Misplaced Childhood (1985) a Clutching at Straws (1987), jenže hektický život vysál zpěváka jako citron a nezbylo mu než po turné k poslední desce z kapely odejít. Snad nikdo si tehdy neuměl její pokračování bez charismatického frontmana představit. 

Fish ale nastartoval po vynucené pauze svou sólovou kariéru kompozičně uhlazenější prvotinou Vigil in a Wilderness of Mirrors (1990) a snažil se odpoutat od stylu a soundu mateřské skupiny. Dařilo se mu to s menším, či větším úspěchem. Žádné velké rockové album už ale nikdy nevydal. Ostatně, nikdy se o to ani nepokusil, i když si standardně držel laťku nadprůměrnosti, což bylo pro něj nejdůležitější. Aktuální jedenáctá řadovka Weltschmerz (v češtině Světobol) má přitom mezi ostatními výjimečné postavení. Zejména množstvím emocí a nejrozmanitějších stylů. 

Na jedné straně ohlašuje nepředstavitelnou prázdnotu bez hudby, na druhé únavu z rušného života až do morku kostí. Fish ztratil otce, těžce nese globální pandemii a musí se vyrovnávat se zdravotními komplikacemi. Po řadě vztahových zklamání opustil také ostrovy Spojeného království a přestěhoval se k nové přítelkyni do Německa. To vše teď tíží jeho duši a potřeboval se z toho vyzpívat. A opět to udělal po svém, bez ohledu na trendy a škatulky. Přizval si k tomu Skotský komorní orchestr, zpěvačku Doris Brendel nebo instrumentalistu Johna Mitchella, který stojí například za projekty It Bites, Arena, Kino či Lonely Robot, s nimiž Fish rozehrál na nezvykle dlouhé ploše deseti skladeb gejzír překrásných melodických ornamentů a drásavé melancholie, která se dere z každého tónu. 

Album se proto může leckomu zdát bolestné, intimní, možná bilancující, jako třeba v případě desky Davida Bowieho Blackstar. Každopádně není nudné, přestože nepřekypuje hity, ale niterností témat. Odhaluje hloubavou duši zpěváka, jenž nás provází svými pocity a názory na tento svět, o kterém si přestal dělat iluze. Prochází zahradou vzpomínek a spřádá nitky příběhu, jež se sbíhají v závěrečné velkolepé orchestrální představení. A kdoví, možná je právě tohle dílo, pro které se Fish narodil a jež nám měl předat. Je však třeba vydržet až do konce, čehož budou schopni jen ti nejodvážnější. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE