JAN HRUBÝ (a) TRIO finišují turné Kouzlo okamžik

hruby

Sestava Jan Hrubý – Ondřej Fencl – Sean Barry – Michal Hnátek finišuje vesměs vyprodanou zimní šňůru deseti koncertů a sice pražským křtem live alba Kouzlo okamžiku s hostem a kmotrem Michalem Prokopem ve středu 6. 4. v prostorách okouzlující Písecké brány na Hradčanech.

“V tomhle složení nehrajeme dlouho, tak zatím volíme dost převzatých skladeb. Až na pár písniček Ondry jsou to jsou vesměs tradicionály, hlavně irské a skotské, ale mohu snad tento termín vztáhnout i na tři písničky z repertoáru kapel Framus 5 a ETC… “ přibližuje třiasedmdesátiletý houslista Hrubý. Barevné koncerty plné překvapení, spontánní improvizace a nestárnoucích písní (Večernice, Scarborough, Funebráci, Astrolog, Špejchar…) propojují smyčcové tahy nezmara Hrubého, který je na pódiu pořád tak trochu klukem… ostatně, jde o jasně “nejmladší” z Honzových hudebních působišť.

“Jak všichni máme závazky ve větších kapelách, sladění diářů je obtížné, například v létě prakticky nekoncertujeme, byť nabídky jsou,” říká kapelník Ondřej Fencl. K aktuálnímu turné paradoxně dopomohly Omikron-times, kdy větší party moc nehrály, naopak naše koncerty pro zhruba 100 lidí nebyly problematické a lidé evidentně lačnili po muzice, protože jsme měli skoro všude plno. První dny ruské invaze na Ukrajinu kapela prožila na turné. Písničku Variace na renesanční téma počínaje 24. únorem vždy věnujeme všem mrtvým na Ukrajině, kteří už milovat nemohou, všem námořníkům, kteří se bojí, co bude zrána. Ten tragický den novodobých dějin nás zastihl na šňůře na Moravě… na emotivní vyprodaný koncert ve vsetínském kulturáku asi nikdy nezapomeneme.” V akustické sestavě se zpěvákem, klávesistou a kytaristou Ondřejem Fenclem (m.j. 5P Luboše Pospíšila, Marsyas, Vl.Merta, Schodiště…), fenomenálním hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym (m.j. Lenka Filipová nebo třeba také kdysi hrál anglické královně!) a hostujícím perkusistou Michalem Hnátkem (5P, divadlo Elf) představí matador českých bigbítových houslí průlet vším, čím je a byl. “Projekt vznikl náhodou, všichni zúčastnění běžně doprovázejí Vláďu Mertu a když jednou nečekaně nemohl na koncert, tak jsme zahráli bez něj. Překvapilo nás, že bylo vyprodáno a také jsme zjistili, že nás to baví nás i publikum, “ přibližuje kapelník Ondřej Fencl.

“Už jsme hráli asi třicetkrát a skoro všude narváno. Hodně improvizujeme, necháváme se unášet, třeba až ke klasice, ať jsou to Beatles nebo Antonín Dvořák. To záleží na kouzlu okamžiku.” Kapela beze zbytku naplňuje podtitul aktuálního alba “barevně a živě”. Repertoár tvoří irské balady v uhrančivém podání Angličana Barryho, Fenclovy autorské písně z repertoáru jeho kapely Hromosvod, instrumentálky a jako koření ukázky ze stěžejních působišť Hrubého – Variace na renesanční téma a Špejchar blues Vladimíra Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Astrolog Vládi Merty v divoké, leckdy až desetiminutové verzi bez zpěvu, s odbočkami kam se jen zachce. “Nikdy jsme neměli zkoušku, to je podobné, jako s Mertou. Když jsme spolu hráli poprvé, tak ani playlist… sedneme na pódium, necháme se nést, pinkáme si témata, hrajeme, co nás zrovna napadne,” komentuje kapelník Ondřej Fencl svobodomyslnou podstatu hudebního projektu. “Do budoucna bych se s touhle partou rád soustředil na studiovou desku, která vzejde z naší autorské dílny,” uzavírá sympatickým pohledem dopředu Jan Hrubý.

Pro představu, online koncert kvarteta Hrubý-Fencl-Barry-Hnátek můžete zhlédnout zde:

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE