Johan a Michal Sedláček – Ornitologie

johan a michal sedlacek ornitologie

Počinů, které jsou ukryté hluboko v útrobách virtuálního světa, se vyrojilo mnoho. Jednou z na první pohled nenápadných nahrávek je album Ornitologie, jež se zrodilo v hlavách ostravského hudebníka Pavla Johančíka, zvaného Johan, a divadelníka a též hudebníka Michala Sedláčka, s přizváním Michala Černého, který obsluhoval syntezátor Moog. 

V tom je vlastně celé kouzlo. Deska ve své zásadě nepřekračuje moderní hudební postupy, přesto působí jako zjevení, a to i přesto, že literárně-hudebních počinů máme za poslední dobu také spoustu a fúze heterogenních druhů umění už nejsou žádnou novinkou. Co je však zajímavé a přitažlivé, je koncept, leitmotiv textové stránky alba Ornitologie. Ve skladbách přítomní ptáci vznikli, mimo jiné, užitím veršů autorů Jiřího Ortena, Jana Skácela, Radovana Jursy, Emily Dickinsonové, Ivana Wernische nebo Alexandra Sergejeviče Puškina. V ústech Johančíka pak nabírají fragmenty básní (a to i ve zpívané formě) uklidňující ráz, žádná výrazová agresivita se nekoná, fiktivní let ptáka probíhá plynule a kontinuálně. Užité veršované útržky jsou spíše návnadou, jež funguje, a posluchač má potřebu dozvědět se více při dalších písních. 

Harmonicky nejsilněji jsou Na tympánKyklop, ve kterém verš „Sto očí na vás obrátím“ působí jako nadčasové zaříkávání a synonymum k současné době, dále Pod nohama zem s příjemným podkresovým kytarovým feelingem nebo Průlet, skladba, jež rovněž těží z kytarové melancholie v kombinaci se syntezátorovou aranží. Celkové vyznění Ornitologie nepůsobí jako rozmar dvou hudebníků a další nahrávka, která je dělaná strojově, aby si mohli umělci odškrtnout svůj splněný sen. Právě její kontext, digitální platforma a téma z alba dělají „srdcařský“ počin, jenž možná neosloví posluchače napříč, a to ani regionální, ale bude tady jako důkaz, že tvořit se pořád dá i s vhledem dovnitř, do věcí a básní, které nikam neuletí. 

Název: Ornitologie
Autor: Johan a Michal Sedláček
Vydavatel: Vlastní náklad
Stopáž: 46:35
Gabriela Stašová

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE