Listen to my Heart: Moje láska k životu – Marie Fredriksson (Roxette)

Čeští fanoušci kapely Roxette si díky nakladatelství Omega mohou přečíst osobní zpověď legendární frontmenky kapely Roxette. Jedná se o celosvětově teprve druhý překlad knihy, která oslovila tisíce čtenářů a čtenářek. Kniha dokonce ještě není přeložena do angličtiny a zahraniční fanoušci Čechům opravdu závidí. Jsme rádi, že jsme mohli několik otázek položit přímo Marii Fredriksson a její spoluautorce a novinářce Heleně von Zweigbergk.
Listen to my Heart: Moje láska k životu si můžete zakoupit v Knihy Dobrovský zde.

Dnes si budeme povídat o velmi osobní knížce, která popisuje boj s těžkou nemocí a jejími důsledky. Heleno, jak se stalo, že jste s Marií napsala tak osobní příběh?
Helena: Marie je celosvětově proslulá umělkyně známá svou morální zásadovostí. Kontaktovala mě její agentka s tím, zda bych měla zájem sepsat její životní příběh. Upřímně, nejdřív jsem byla trochu skeptická. Vzhledem ke zdrženlivosti, s jakou obvykle jedná s novináři, jsem předpokládala, že realizovat takovou věc bude velice těžké. Ale pak jsem se s ní setkala osobně, popovídaly jsme si a Mariina ochota vyprávět svůj příběh mě velmi dojala a překvapila zároveň. „Chci, aby každý přesně věděl, čím jsem si prošla,“ řekla mi. „Je to pro mě velice důležité. Povědět to všechno na rovinu a bez zbytečných okolků, přesně tak, jak to bylo.“
Její odvaha na mě udělala obrovský dojem. Užívala si mimořádně úspěšnou kariéru, ale pak náhle onemocněla, což pro ni a její nejbližší znamenalo totální katastrofu. Marie je však pozoruhodná osobnost, s níž jsem nikdy předtím neměla tu čest. Nechtěla vyprávět přikrášlenou verzi vlastního života. Jejím záměrem bylo povědět pravdu a myslím, že místy to pro ni bylo velice bolestivé.
Mnoho našich čtenářů o knížce Moje láska k životu slyší dnes poprvé. Prozradíte nám pro koho je určena? Je hlavně pro fanoušky Roxette nebo se hlavně jedná o fascinující životní příběh, který překračuje hranice hudby.
Helena: Rozhodně ne. Tahle kniha je určená pro mnohem širší publikum, než jsou fanoušci Roxette. Pojednává o životě, rakovině, lásce v životě i k životu, o nebi a peklu, obrovském životním úspěchu, ale také o bolesti a neštěstí. Je plná odvahy i beznaděje, ale přesto nám sděluje, jak zásadní je nikdy se nevzdávat.
Marie: Tahle kniha je určená pro všechny, kdo si prošli nějakou životní krizí, pro lidi, které zajímá můj životní příběh, ale samozřejmě také pro fanoušky Roxette!
Pro mnoho spisovatelů je psaní osobní terapií. Máme knížku chápat jako osobní terapii, kterou se Marie vypořádala s nemocí?
Helena: Pro Marii i mě možná psaní této knihy představovalo jakousi terapii. Prošla si těžkými časy, když musela přijmout svůj osud. Svěřila se mi, že jen vyslovit nahlas slovo „rakovina“ jí trvalo mnoho let. Takže si myslím, že tohle byl její způsob, jak se vypořádat s tím, co se stalo, a pomohlo jí to zbavit se zármutku. Sblížit se s někým, kdo má v sobě tolik odvahy a vnitřní síly jako Marie, pro mě mnoho znamenalo. Ona se nikdy nevzdává.
Dozví se fanoušci nějaké informace o tvém mládí, Marie? A dozví se nějaké zajímavosti o pozadí fantastického a celosvětového úspěchu kapely Roxette? 
Marie: Jde o můj životní příběh, od dětství až po současnost. Snažím se být co nejotevřenější, a to jak co se týče událostí ze zákulisí, tak mimo něj.
Název knížky obsahuje lásku k životu. Ovlivnila tato láska nějak styl, kterým je kniha napsána?
Helena: S názvem přišla Marie, vymyslela ho sama. Trávit čas s Marií znamená otevřít oči a všímat si krásných věcí ve vašem životě. Třeba květiny nebo ptáčka. Když jsme společně pracovaly na knize, spořádaly jsme obrovské množství skořicových šneků a vypily mnoho šálků kávy. Mariina obrovská žízeň po životě mě velice ovlivnila. Jejíma očima jsem mohla vidět všechnu tu krásu, která nás obklopuje, a díky ní jsem si uvědomila, že člověk by neměl být neustále ve spěchu. Musíte zpomalit a věnovat lidem, na nichž vám záleží, svůj čas i zájem.
Hudební kariéra je velmi náročná. Myslíte si, že vám tato zkušenost pomohla překonat těžkou nemoc?
Marie: Hudba je můj život. Chtěla jsem se jí věnovat už od dětství a mám obrovské štěstí, že jsem jí mohla zasvětit celý svůj život. Takže ano, hudba mi zcela jistě pomohla v mnoha směrech.
Česká republika je jednou z prvních zemí, kde byla knížka vydána v překladu. Máte nějaké osobní vzpomínky na Českou republiky či tisíce tuzemských fanoušků?
Marie: Čeští fanoušci byli vždycky věrní a plní energie. A Praha je jedním z mých nejoblíbenějších měst!
Kdy jste si uvědomili, že ze vzájemné spolupráce vznikne příběh a tedy kniha?
Helena: Od samého začátku jsem věděla, že z naší spolupráce vzejde kniha. Scházely jsme se rok, byla jsem s Roxette na turné v Austrálii a strávily jsme s Marií spoustu času v jejím domě v Djursholmu nedaleko Stockholmu. Naše setkání probíhala mezi lety 2013 a 2014.
Na konec našeho rozhovoru máme častou, ale důležitou otázku. Jakou píseň si máme pustit při čtení knížky Moje láska k životu?
Marie: Musím říct, že “It Must Have Been Love”! Je to píseň prodchnutá silnými emocemi, s níž se většina lidí ztotožní. Mohu hrdě prohlásit, že je to jedna z našich nejlepších písní.
Listen to my Heart: Moje láska k životu si můžete zakoupit v Knihy Dobrovský zde.
 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE