Lucie Bílá – Soukup/Bílá/Osvaldová

soukup bila osvaldova

Lucie Bílá

Soukup/Bílá/Osvaldová

WARNER MUSIC 77:44 POP

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Můžeme se hádat o to, jestli si Lucie Bílá zaslouží označení nejlepší tuzemská zpěvačka, ale nikdo nepopře, že je nejpopulárnější. K její oblíbenosti u lidí různého věku a hudebních preferencí rozhodným způsobem přispěla spolupráce s autorským tandemem Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová. Z ní vzešlo několik písní, bez nichž bychom si už nedovedli představit český pop na přelomu dvacátého a jednadvacátého století. Soukup s Osvaldovou pro Bílou během osmnáctileté spolupráce napsali sedm desítek skladeb, ve kterých využili výjimečných pěveckých a hereckých schopností svérázné zpěvačky, již postupem doby převlékly z neposlušných tenisek a metalových řetězů do méně svazujícího oděvu poprockové šansoniérky a muzikálové hvězdy. Ani lidem, kterým je jinak mainstream celkem ukradený, nemohla uniknout jejich výrazná píseň Láska je láska s klipem, jenž se stal jedním ze symbolů volných a ujetých devadesátých let. 

Na výběru neschází skladby z alba Missariel, které je ukázkou toho, že pop nemusí být jen umělecky prázdný žánr. V textu písně Haňa Zaňa (Jinak to nebude) zase Osvaldová přesně trefila rozporuplnou osobnost Bílé s jejím sarkasmem a škleby i něhou. Někdy přehlíženou skutečnost, že Bílá je také výrazná muzikálová herečka, připomíná rádiový hit Most přes minulost, o němž spousta lidí ani neví, že byl napsán pro představení Johanka z Arku. Poslední velká spolupráce trojlístku Soukup–Bílá–Osvaldová se datuje k roku 2007, kdy vyšla deska Woman. Portfolio autorů skladeb Bílé se poté znatelně rozšířilo, ale tato kompilace připomíná, kdo stál výrazně u zrodu jejího úspěchu. 

Jedinou novinkou na albu je píseň Salto Mortale, ve které Soukup spojil největší pěvecké excesy Bílé. Hlasový pedagog Eduard Klezla prohlásil, že zazpívat ji tímto způsobem na koncertě je jízdenkou na foniatrické oddělení. I to je jeden z možných pohledů na tuto osobitou zpěvačku. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE