Nedožité 75. narozeniny Petra Nováka připomíná reedice kultovních nahrávek s bonusy

SU67011 S 1200x450 c default 1

V neděli 6. září si připomeneme nedožité pětasedmdesátiny zpěváka a skladatele Petra Nováka. Jeho písničky patří do zlatého fondu naší beatové muziky, ale zároveň do paměti všech, kteří prožili hudební 60. léta. Náhrobní kámen, Já budu chodit po špičkách, Povídej nebo Klaunova zpověď jsou hity, které se staly symboly a znamením doby. Nyní je Supraphon vydává k významnému jubileu na LP i CD s bonusy s názvem 12 NEJ Originální nahrávky.

V roce 1986 sám zpěvák vybral dvanáct skladeb, které považoval za historicky nejznámější nebo nejdůležitější. „Údajně pro nenalezení originálních nahrávek byly pořízeny nové verze, které ale zachycují Nováka i kapelu již v jiném věku a s jiným technickým vybavením. Současné LP proto zachovalo výběr a pořadí tuctu posvěcených nahrávek, nabízí však původní podoby písniček s puncem romantického klukovství i zápalu rockových počátků,“ vysvětluje k nahrávce šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

K tehdejšímu výběru uvedl v době jeho vzniku sám interpret: „Ještě jsem se nestačil ani nadechnout, a už je čas na ohlédnutí. Od mých prvních začátků uplynulo víc než dvacet let a také drážky na starých deskách jsou již vyhlazeny. Jak tedy vyhovět všem těm, kteří mě žádají o nové nahrávky Náhrobního kamene, Pokoje č. 26, Povídej a dalších? Originály se bohužel nezachovaly, a tak nezbylo než ty nejžádanější nahrát znovu, ale tak, aby se od originálů lišily co nejméně. Kromě dvou nově upravených písní jsme tedy zachovali původní aranžmá a při výběru písní jsem se řídil citem. Je mi líto, že deska není nafukovací, ale víc písniček se na ni opravdu nevešlo.“

Na formát CD se ale tentokrát už více písní vešlo, a tak se pomocí deseti bonusů kompilace promění v „best of“. Přidané songy z let 1969 až 1996 zachycují Petra Nováka na cestě od „pookupačního“ Dne štěstí až po autenticky prožitý song Hlad je jen žízeň v převlecích.

Celkem dvanáct písní na LP a dvaadvacet skladeb na CD je tak záznamem nejen hudebního vývoje, ale také životních osudů muže s charakteristickým hlasem a lyrickým repertoárem. Lásky v jeho písních byly jen málokdy zcela šťastné, zato však opravdové, a také proto možná jeho evergreeny obstojí i v dnešních dnech.

“Je to dávno, co jsem se poprvé setkal s Petrem, ale přesto čas nedokázal v mé mysli smazat žádnou s těch chvil, ať už dobrých nebo zlých, které jsme spolu prožili. Dýchali jsme stejný vzduch a vnímali jsme bolest i radost tak jako bratři.  To všechno se později zjevilo v našich písních. A i když se později naše cesty rozešly, tak jsme si zůstali blízcí jako málokdo,” vzpomíná autor mnoha textů písní Petra Nováka Ivo Plicka.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE