Petr Novák – 12 NEJ: Originální nahrávky

petr novák 12 nej originální nahrávky

Petr Novák
12 NEJ: Originální nahrávky
Supraphon  77:05
POP, ROCK

ROMAN JIREŠ (ČTK)

U příležitosti nedožitého výročí Petra Nováka, který by 6. září oslavil pětasedmdesáté narozeniny, znovu vychází jeho kompilace 12 NEJ, na kterou již v roce 1986 on sám vybral dvanáct skladeb, jež považoval za své nejúspěšnější nebo nejdůležitější. Výběr hitů Náhrobní kámen, Já budu chodit po špičkách, Povídej nebo Klaunova zpověď vzbudil zasloužený ohlas a nikdo tehdy neřešil, že kvůli nenalezení originálních nahrávek se jednalo o nové verze.
Současné LP zachovalo výběr a pořadí skladeb, nabízí však původní podoby písniček nahraných s kapelami Flamengo, George & Beethovens, Skupinou G & B a Skupinou Bohuslava Jandy. Na rozšířeném albu pak nahrávka jako bonusy nabízí dalších deset písní z různých singlů a LP Co je to láska, Sladké trápení nebo Memento. Žádná z bonusových skladeb nedosahuje kvalit a ohlasu původní „dvanáctky“, ale platí pro ně dvě věci, jež se často uvádějí v souvislosti s Novákovou tvorbou. 

Za prvé, že jeho melancholický výraz z něho udělal věčného romantika, a za druhé, že až na Den štěstí z roku 1969 přidaným písním chybí slova jeho blízkého spolupracovníka Iva Plicky, texty, které by v podání jiných interpretů než Nováka vyznívaly rozpačitě. Výjimkou je závěrečná skladba Hlad je jen žízeň v převlecích, jejíž text na tělo od Pavla Vrby nazpíval Novák nedlouho před svou smrtí 19. srpna 1997.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE