Ondřej Hejma – Dáreček

ondrej hejma darecek

Tak se nám čekání na novou desku Žlutého psa protahuje. Od vydání Stroje času už uplynulo sedm let, a i tam se jednalo o písně z osmdesátých let, které se nikdy neobjevily na hudebním nosiči. A nedočkáme se ani letos, protože zpěvák kapely Ondřej Hejma posledních pět let pracoval na sólovém projektu, jejž si ve formě Dárečku věnoval k únorovým sedmdesátinám.

Album Hejma nahrál s Kateřinou Pelíškovou z kapely Gaia Mesiah, mladým písničkářem Jiřím Trpákem (kytary) a bubeníkem Michaelem Šindelářem. Příznivce hanspaulské klasiky může potěšit, že členové Žlutého psa hrají alespoň v jedné z nejvýraznějších písní, Finanční tíseň, jejímž autorem je Ivan Hlas a která je stále aktuální, přestože ji složil někdy v sedmdesátých letech. Sólové ambice umožnily Hejmovi návrat ke skládání písniček, takže po deseti letech napsal dvě nové. Rockovější Jdou po mě z desky nijak nevyčnívá, ale provokativní Evropanka Blanka s vydařeným videoklipem zaslouženě přitahuje pozornost. Nejen šťouchnutím do „sluníčkářů“ v textu, ale i chytlavou hudbou ve stylu Sametové.

Povedly se oba covery, zejména Dejte mi anděla (Angel from Montgomery), jejž napsal nedávno zesnulý John Prine a vedle dobrého textu Hejmy ho ozdobila vokálem jeho dlouholetá spolupracovnice Pelíšková. Špatné není ani Slepou uličkou, jinak Desolation Row od Boba Dylana. Při poslechu téhle skladby je zajímavé porovnávat, jak s dylanovkami pracuje přímější Hejma oproti třeba zamyšlenějšímu Robertu Křesťanovi.

Hejma, Pelíšková a Trpák se na albu podílejí jak autorsky, tak interpretačně. Kdo zná Pelíškovou jako členku Gaia Mesiah, bude možná překvapený její až popově znějící písní Normání chlápek, Trpák zase přispěl skladbami BytostiRok nula, které připomínají americké mírně psychedelické písničkářství. 

Z toho je jasné, že Hejmova sólovka zdaleka není jenom o blues a rocku. Přínosem je hudební režie a aranže Jana Ponocného, v jehož studiu se většina písní natáčela. Myslím, že zejména jeho zásluhou vznikla příjemná a zvukově čistá písničková deska, za kterou se oslavenec rozhodně nemusí stydět.

 

Ondřej Hejma

Dáreček

WARNER MUSIC 

38:19 

FOLK ROCK

ROMAN JIREŠ (ČTK)


Devadesátá a nultá léta byla v tuzemském pop rocku hodně ve znamení kapely Žlutý pes. Ta v té době žala úspěchy hity, které měly v názvu jen jedno slovo. Sametová, Náruživá, Modrá, Nezávislá. Frontman Ondřej Hejma si pak zaporotcoval v počátcích SuperStar a v posledních letech už o jeho hudebních aktivitách nebylo tolik slyšet. Aktuální životní jubileum se rozhodl oslavit sólovým albem, i když, co se rozsahu týče, jde spíš o malinko delší EP. 

Dal dohromady partu vynikajících muzikantů. Jsou to bubeník Michal Šindelář, Jan Ponocný či Kateřina Pelíšková, jež je členkou Gaia Mesiah a ve zvuku těchto skladeb je velmi důležitá nejen jako kytaristka a autorka písně Normální chlápek, ale i jako zpěvačka, která není jen doprovodná, ale ve své vlastní skladbě hraje její příjemný pěvecký part prim. Šest původních písní doplňují covery skladeb Johna Prinea Dejte mi anděla (Angel from Montgomery) a Boba Dylana Slepou uličkou (Desolation Row). Z domácího katalogu si muzikanti vybrali prastarou Finanční tíseň od Ivana Hlase. 

Nechybí indie rock ani folk, Evropanka Blanka je typickou hitovkou, která by se hodila do žlutopsího katalogu. Hejmova domovská kapela zde má i muzikantský obtisk v podobě hostů, kytaristy Petra Roškaňuka nebo basáka Jiřího Plecha Novotného. Vznikla pohodová a příjemná kolekce, jíž by neškodily dvě písničky navíc.

 

Dáreček

Ondřej Hejma

WARNER MUSIC ROCK, BLUES, FOLK

31:17

MILAN MENČÍK

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE