Pokáč – Antarktida

pokac antarktida

S důsledností vysokoškolského profesora vydává Pokáč každé dva roky v květnu nové album. Antarktida přišla na pulty prodejen letos. Možná neexistuje lepší doba, kdy lidé, zdevastovaní neustálými negativními zprávami z politiky, sportu i osobních životů a v době přicházejícího rozvolňování a očekávání krásného letního počasí, potřebují dostat do žil i pořádnou dávku optimistické a nic neřešící muziky. Žádná alternativa, žádné indie, žádné předsudky, jen prostě obyčejné a dobré melodie a texty, jež jsou ze života každého z nás a nehrají si na laureáty na Nobelovu cenu za literaturu. 

Z Pokáčovy Antarktidy srší pohoda, lehké vtípky a ve valné většině pořád mírně povytažené koutky posluchačových úst. Sázka na tradici prostovlasému interpretovi vychází už u Alžbětou Göbelovou ilustrovaného bookletu, který doprovází i nápad přidat ke každému textu akordové značky, byť část z nich se nachází v interpretově zpěvníku. Legrace to ale není úplně od začátku do konce. Z vážnějších témat se v titulní skladbě a písni Na pláži dotýká Pokáč ekologie a v charitativním duetu s Annou Slováčkovou I když jsme plešatý onkologicky nemocných pacientů. Mimochodem, Slováčková je jediným hostem na desce, jíž ani tak nechybí pestrost a produkční práce Honzy Balcárka přináší milý rozdíl mezi tím, co ve valné většině sám Pokáč prezentuje na svém YouTube kanále nebo oblíbených Rychlovkách. Povětšinou rytmické a svižnější věci doplňuje i několik pomalejších, kdy v Tak tě tu vítám Pokáč popisuje slasti i strasti po narození synka nebo v Andělovi mamon, který kazí atmosféru Vánoc. 

Autor a interpret v jednom si cizeluje svůj vlastní styl, jenž samozřejmě nemůže a není všem zcela po vůli. Ale každému, co jeho jest. A těm, kteří touží po dobré náladě, optimismu a odpočinku, by tahle nahrávka neměla chybět v přehrávači.   

Antarktida
Pokáč
WARNER MUSIC  44:00
POP, FOLK
MILAN MENČÍK


Jan Pokorný vystupující pod jménem Pokáč si svými prvními alby VlasyÚplně levej vydobyl pověst příjemného sebeironického písničkáře s laskavým humorem a smyslem pro chytlavé melodie. Jeho styl, který sám charakterizuje jako „nepovedený pokus o folk, případně nezdařený pokus o hudbu“, se posunul v textech k aktuálním tématům, takže působí dojmem, jako by vypadly z vyhledávače po zadání hesla „trendy“. Naštěstí je tenhle aktivismus „pokáčovský“, takže nenásilný, milý a vtipný. 

Třeba hned úvodní příspěvek k diskusi o genderové rovnosti Holky to objektivně lehčí maj, v němž spoléhá na to, že její přecitlivělí zastánci pochopí, také díky vydařenému videoklipu, nadsázku. Vedle titulní Antarktidy, dalšího ekologického apelu Na pláži a duetu s Annou Julií Slováčkovou I když jsme plešatý, asi jediných vážně míněných skladeb, si Pokáč dělá ze všeho kolem sebe legraci. 

Na desce natočené stejně jako v předchozích případech s producentem Honzou Balcárkem tak najdeme vstup do střetu město vs. vesnice (Cowboy), slova zastání pro otravnou reklamu (Chudák Alzák), výsměch spamům na sociálních sítích (Děti) i neodbytné pandemické téma (Jsem pozitivní). Nechybí zábavný popis národní kolektivní hry Když je hokej, odraz Pokáčova otcovství Tak tě tu vítám a antiromantická vypípnutá latina Kabinka. Stejně jako tahle píseň neskončí na žádném výběru lovesongů, na žádný vánoční výběr se asi nebude hodit ani závěrečný Anděl. Nevadí, tyhle skladby stejně jako většina alba přinutí k úsměvu i nenásilnému zamyšlení někde jinde.

Pokáč
Antarktida
WARNER MUSIC 45:12
FOLK
ROMAN JIREŠ (ČTK)

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE