[Rock&Pop 08/18] James Hetfield slaví 55

Vlasatý mladík křičící do mikrofonu texty písní, jako je For Whom The Bell Tolls, skoro třicetiletý interpret naléhavé Nothing Else Matters i dnešní elegán s prošedivělou bradkou. Možná by byl někdy rád vnímán prostě jen jako James Hetfield. Nicméně kapela, kterou se svými spoluhráči na začátku osmdesátých let stvořil, je s ním tak neodmyslitelně spjata, že si s jeho jménem každý vybaví i její název. Frontman Metalliky slaví v srpnu pětapadesát let.

TEXT: SYLVA KAPLANOVÁ

James Alan Hetfield se narodil 3. srpna 1963 v Downey v Kalifornii jako syn operetní zpěvačky Cynthie Bassett a řidiče kamionu Virgila Lee Hetfielda. Matčino hudební nadání tedy zřejmě podědil, i když ve zcela jiném žánru. Rodiče se hlásili k náboženskému směru Christian Scientists (neplést se scientologií), který svým příznivcům zakazuje mnohé zdravotnické zásahy do těla ve víře, že k uzdravení stačí léčivá síla modlitby. Cynthia Hetfield se těchto svých zásad nevzdala ani ve chvíli, kdy onemocněla rakovinou. Mladý James tak o matku přišel velmi záhy, ve svých šestnácti letech.

Hudební talent projevoval pozdější slavný zpěvák a kytarista již jako dítě. Nejdříve se učil hrát na klavír, později usedl za bicí svého staršího nevlastního bratra Davida a ve čtrnácti si poprvé pořádně osahal kytarové struny. Důležitý vliv na něho měli v útlém mládí Aerosmith, ale jako své vzory jmenuje i jiná slavná jména světové hudby, jako například Led Zeppelin, Queen, Black Sabbath, AC/DC, Judas Priest či Deep Purple. Jako mladík prošel pár skupinami, ale žádná nenechala podstatnou stopu v hudební historii.

Metallica

Zásadní krok, jenž měl změnit život Jamese Hetfielda, byla chvíle, kdy bubeník Lars Ulrich nechal zveřejnit v losangelských novinách The Recycler inzerát, že hledá další metalové muzikanty k jamování. Mimo jiné se mu ozval i Hetfield. Kapelu zatím nezaložili, ale Ulrich zařídil nahrání jedné písně pro Metal Massacre, kompilační album labelu Metal Blade Records. K 28. říjnu roku 1981 se pak datuje oficiální založení Metalliky.

(…)

Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Popu (08/18).

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE