[Rock&Pop 08/18] James Hetfield slaví 55

Vlasatý mladík křičící do mikrofonu texty písní, jako je For Whom The Bell Tolls, skoro třicetiletý interpret naléhavé Nothing Else Matters i dnešní elegán s prošedivělou bradkou. Možná by byl někdy rád vnímán prostě jen jako James Hetfield. Nicméně kapela, kterou se svými spoluhráči na začátku osmdesátých let stvořil, je s ním tak neodmyslitelně spjata, že si s jeho jménem každý vybaví i její název. Frontman Metalliky slaví v srpnu pětapadesát let.

TEXT: SYLVA KAPLANOVÁ

James Alan Hetfield se narodil 3. srpna 1963 v Downey v Kalifornii jako syn operetní zpěvačky Cynthie Bassett a řidiče kamionu Virgila Lee Hetfielda. Matčino hudební nadání tedy zřejmě podědil, i když ve zcela jiném žánru. Rodiče se hlásili k náboženskému směru Christian Scientists (neplést se scientologií), který svým příznivcům zakazuje mnohé zdravotnické zásahy do těla ve víře, že k uzdravení stačí léčivá síla modlitby. Cynthia Hetfield se těchto svých zásad nevzdala ani ve chvíli, kdy onemocněla rakovinou. Mladý James tak o matku přišel velmi záhy, ve svých šestnácti letech.

Hudební talent projevoval pozdější slavný zpěvák a kytarista již jako dítě. Nejdříve se učil hrát na klavír, později usedl za bicí svého staršího nevlastního bratra Davida a ve čtrnácti si poprvé pořádně osahal kytarové struny. Důležitý vliv na něho měli v útlém mládí Aerosmith, ale jako své vzory jmenuje i jiná slavná jména světové hudby, jako například Led Zeppelin, Queen, Black Sabbath, AC/DC, Judas Priest či Deep Purple. Jako mladík prošel pár skupinami, ale žádná nenechala podstatnou stopu v hudební historii.

Metallica

Zásadní krok, jenž měl změnit život Jamese Hetfielda, byla chvíle, kdy bubeník Lars Ulrich nechal zveřejnit v losangelských novinách The Recycler inzerát, že hledá další metalové muzikanty k jamování. Mimo jiné se mu ozval i Hetfield. Kapelu zatím nezaložili, ale Ulrich zařídil nahrání jedné písně pro Metal Massacre, kompilační album labelu Metal Blade Records. K 28. říjnu roku 1981 se pak datuje oficiální založení Metalliky.

(…)

Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Popu (08/18).

Související články

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se

JSTE TADY POPRVÉ?

Vyzkoušejte nás ZDARMA
Přidejte se k naší komunitě a využijte
naplno možnosti členství

Jako bonus po registraci od nás dostanete

ČTENÍ ČASOPISU NA 30 DNŮ ZDARMA

PŘEDPLATNÉ

ZÁKLADNÍ
39Kč
měsíčně
nebo
390Kč ročně/ušetříte 78Kč

Předplatné vám otevře následující obsah:

>Chci vědět víc<

V.I.P
49Kč
měsíčně
nebo
490Kč ročně/ušetříte 98Kč

Předplatné vám otevře následující obsah:

  • digitální Rock&Pop
  • archiv časopisu
  • hudební playlisty
  • omezený obsah
  • slevy na nákupy
  • vlastní články/blog

>Chci vědět víc<