fbpx

The Pretty Reckless – Death by Rock and Roll

Aktuální album amerických The Pretty Reckless si s žánrovými škatulkami moc hlavu neláme a volně mezi nimi přelétá. Jedním ze silných motivů jsou nepochybně vzpomínky. Ať už na spolupracovníka a producenta všech tří předchozích desek Kata Khandwalu (v titulní písni, mimochodem, zvuk jeho kroků otvírá celé album), jenž zemřel na následky zranění po nehodě na motocyklu, nebo třeba na zpěváka skupin Soundgarden či Audioslave Chrise Cornella (v Only Love Can Save Me Now, kde hostují i kytarista Soundgarden Kim Thayil a bubeník Pearl Jam Matt Cameron). 

Vlivů, odkazů a inspirací dokázal soubor kolem výrazné vokalistky Taylor Momsen vměstnat do dvanáctky nahraných skladeb více než dost. Úvod patří rockovým položkám, místy s určitým příklonem k názvukům grunge (v And So It Went hostuje kytarista Tom Morello, známý z Rage Against the Machine a Audioslave). Píseň 25 už je krokem do jiných teritorií. Filmově klenutá, majestátně vystavěná, téměř jako by vypadla z filmů o Jamesi Bondovi. V následující tvrdší, kytarově rockové My Bones se najednou vyloupne motiv připomínající skladbu Call Me kapely Blondie. Got So High si lze směle představit třeba v repertoáru Sheryl Crow a Witches Burn zase u Glenna Danziga. 

Zdá se to být až příliš velký galimatyáš? Ne v podání The Pretty Reckless. Mezi jednotlivými náladami a vyzněním přecházejí celkem nenásilně a celá cesta mezi rockem, grungem, filmovou muzikou, americanou, názvuky blues a countryrockovým písničkářstvím zní vcelku přirozeně. 

 

Interpret: The Pretty Reckless

Album: Death by Rock and Roll

Vydavatelství: Century Media 

Žánr: rock

Stopáž: 50:22

Autor recenze: Milan Slezák

Související články

Komentáře