Thom Artway přichází s první česky zpívanou deskou Trhám mraky

Thom artway foto Beata Mathe 8 mensi

Thom Artway vydává 9. února třetí studiové – a zároveň první česky zpívané – album Trhám mraky. Velmi osobní a optimistické. Plné naděje, že se trhají mraky, ustává déšť a objevuje se slunce, které žene tohoto zpěváka a písničkáře dopředu.

Deska obsahuje dvanáct písní, na kterých se podílela vedle Thoma řada dalších hudebníků a hudebnic – například kytarista a producent Lukáš Chromek, zpěvačka, autorka a producentka Beata Hlavenková, textařka a zpěvačka Patricie Fuxová nebo slamerka, zpěvačka a textařka Tali. Ve dvou skladbách se také jako hosté objeví Markéta Irglová a v titulní písni Štěpán Urban. V závěrečné bonusové akustické verzi singlu Zavolej Thoma doprovází Beata Hlavenková, která je také podepsána jako spoluproducentka pod polovinou písní. Deska, kterou propaguje nový singl Za Staromákem a 8. února videoklip, vychází nejen na streamovacích platformách, ale i jako vinyl a CD. Její uvedení podpoří Thom Artway na koncertech v první polovině března v Praze, Plzni, Olomouci a Brně. Vstupenky jsou již v prodeji.

„Třetí deska je různobarevná. Můžete se těšit na akustické kytary, jemné aranže, ale i na velké synťáky. Na relativně nahé skladby a pak na výrazně zprodukované. Věřím, že se v řadě písní posluchači ztotožní s texty, a že jim třeba nějaká z nich pomůže kráčet životem dál,” láká na úvod Thom Artway. „Když se na obloze začnou trhat mraky, většinou to znamená, že ustává déšť a objeví se slunce. Mraky jsou v tomto případě moje strachy a slunce naděje, která mě žene dopředu. Mimo to jsme tak pojmenovali i pátou písničku, kterou zpívám se Štěpánem Urbanem,” vysvětluje název zpěvák, který první dvě alba nahrál v angličtině.

„Tu ale úplně neopouštím. Na koncertech zpívám pořád napůl anglicky a někdy ještě stoprocentně nahraju anglickou píseň,” dodává a rozvádí důvody pro volbu češtiny: „Jsou to ale tak čtyři roky, co jsem se začal zbavovat jednoho ze svých největších strachů – strachu z vlastního jazyka. V angličtině to pro mě bylo jednodušší a v češtině jsem se prostě necítil. Ještě před pěti lety bych řekl, že zpívat česky nikdy nebudu. Něco velkého se ve mně hnulo a já se pomalu začal tohoto strachu zbavovat. A čeština mě baví s každou novou písní víc a víc.”

Na optimistické náladě celé desky se velmi odráží, že se Artway stal otcem. „Jedna píseň měla dokonce pracovní název Damián. Jmenuje se Zavolej a napsal jsem ji pro svého syna Damiána,” naráží Thom na jeden ze singlů, který navíc doprovází videoklip složený z nově objevených rodinných záběrů ze zpěvákova dětství. Celkově na nahrávce převažují veselá a optimistická témata. „A to tak z devadesáti procent. I ta skladba, která možná bude pro posluchače nejvíce emotivní a tklivá, je ve výsledku plná naděje. Jedná se o píseň Chrám, kterou jsem napsal při vzpomínkách na svého zesnulého tátu. Prostě mám teď takové radostné období. Desku tak nejvíce protíná slovo naděje a úsměv na tváři,” říká Thom.

Deska vznikala relativně dlouho, některé písně měl Thom rozdělané až pět let, texty ale dokončil během posledních dvou a spousta jich skončila v šuplíku. Nahrávka pak vznikala ve studiích Soundevice, Blacksplash, Czechmate Studio, The Artway Record Booth a Klub Varšava.

Výraznou měrou se na její finální podobě podílela Beata Hlavenková, která koprodukovala šest písní. S ní se Thom seznámil na songwriting campu. „Tam jsme po večerech poslouchali naše oblíbené interprety a zjistili jsme, že si hudebně velmi rozumíme. Je skvělá nejen jazzová klavíristka a zpěvačka, taky skládá hudbu do velkých filmů. Naopak já vlastně neumím pořádně noty a všechno jedu podle intuice. Hudebně i lidsky jsme si opravdu sedli,” vypravuje Thom. „Chodil jsem za ní s předpřipravenýma demáčema. Většina písní už měla jasnou formu a nahozený zvuk, ale vždy byly hotové tak ze sedmdesáti procent. Ona ale vždy věděla, jak těm písním pomoct a dotáhnout je do konce. Jelikož má neuvěřitelný cit a hlavně hudební přesah, tak přesně věděla co jim dát,” líčí Thom. Její rukopis je nejvíce slyšet v akustické verzi písně Zavolej, která jako bonus uzavírá album. „Přál jsem si, aby této písni udělala celé aranžmá. Závěr alba má tak pro mě neuvěřitelnou sílu,” vyzdvihuje Thom.

Thom Artway album pokřtí 13. března v pražské Vila Štvanice, o den později zahraje v plzeňském Anděl Music Bar, 20. března v olomouckém 15 Minut Music Club a 21. března v brněnském Metro Music Bar. „Vystoupení obohatíme o speciální vizuál k desce. Na vybraných koncertech se můžete těšit na speciální hosty,” uzavírá Thom.

Videoklip Zavolej:

Více informací na www.thomartway.com nebo www.indies.eu/umelci/1644/thom-artway/.

Nové album Trhám mraky představí Thom Artway také živě na turné:

13. 3. 2024 Praha – Vila Štvanice (křest)

14. 3. 2024 Plzeň – Anděl Music Bar

20. 3. 2024 Olomouc – 15 Minut Music Club

21. 3. 2024 Brno – Metro Music Bar

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

Thom Artway: Důležité je to, co má člověk teď, ne to, co by ještě mohl mít

Po šestileté odmlce spatřila světlo světa nová deska Trhám mraky Thoma Artwaye. Překypuje radostí, nadhledem a nadějí, hraje si s květnatými aranžemi plnými syntezátorů a překvapuje češtinou, které se umělec na svých dvou předešlých albech záměrně vyhýbal. Thom Artway hovořil nejen o své cestě k českému jazyku a lidech, s nimiž na albu pracoval, ale i o hledání rovnováhy mezi protichůdnými hudebními světy, o důležitosti…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE