Volant – Make Punk Greta Again

volant make punk greta again

Saxofon. To je nástroj, který pardubickou punkrockovou partu Volant odlišuje od všech podobných tuzemských skupin tohoto žánru a stal se jejím poznávacím znamením. Nové album s anglickou hříčkou v názvu, přestože je celé nazpívané česky, si dala ke svým pětadvacetinám a nahrávala je od roku 2015 až do toho loňského.

Nahrnula na ně dvanáct písní převážně v řádné punkové jízdě. Hned úvodní Je to v hajzlu, je to v… naznačí, o co v následujících minutách půjde. Rychlá, dravá, drsná, šlapavá melodie a naštvaný text, v němž si i veršotepci laici za ony tři tečky v názvu dosadí slovo rýmující se na klíčí, křičí či tyčí. A samozřejmě se saxofonovým sólem uprostřed skladby. Pod čtyřmi texty je podepsaný zpěvák a „ředitel“ skupiny Pavel Milich, ale slovní náměty hledali muzikanti i jinde. Třeba nezvykle pro pankáče sáhli po básni Františka Gellnera Přetékající pohár, možná proto, že na klasické dílo neobsahuje zase tolik slov, a tak rychlé a úderné skladbě vyhovuje. 

Pecku Sněženky a bledule kapela na začátku své kariéry údajně prohlašovala za nikdy nevydanou od Sex Pistols, teď k ní přidala v názvu po 25 letech a hudebně ji postavila na odlišném zvuku kytar. Z jednoho kanálu se ozývá lehce vybrnkávaný melodický motiv, z druhého pak drsná kytarová plocha, což se následně spojí v neskutečně rychlou jízdu, v textu si pak oba jeho autoři zábavně hrají se slabikou „tři“, a když to s písní vypadá, že se dostala do finále, vrátí se zase ke kytarovému kontrastu. Škoda jen závěru v podobě zvukařského stažení do vytracena.

Jak se na pankáče sluší, nechybí ani politicky zabarvený rokenrol, vtipně nazvaný Svlíkni se, budu prát tmavý s tím, že stačí vyprat špinavý, rozkradený papalášský prádlo. Do naštvané škatulky by se dala zařadit i vtipně pesimistická balada Zdražili máslo, zdražili jitrnice. Slova k písničce Nechci toho moc pro Volant napsal herec Radek Hásek, člen hereckého studia Krušnohorského divadla, který v nich zpracoval proslavení své osoby v bulváru psaním zamilovaných dopisů herečce a zpěvačce Lucii Vondráčkové o tom, že si své panictví nechává jen a pouze pro ni. A překvapivě právě panický milovník pěvecké hvězdičky použil v textu punkové vyznání „… budoucnost už tu byla a není žádná jiná…“ a saxofon v ní zní dokonce zdvojeně. Tributem Sofie Lorenová vzdal Volant hudební hold pardubickým souputníkům Vypsaná fiXa. A co myslíte, jaký nástroj tuhle verzi nejvíce odlišuje od té Márdiho původní? 

Interpret: Volant
Album: Make Punk Greta Again
Vydavatelství: Cecek Records
Žánr: PUNK ROCK
Stopáž: 42:49
Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE