Waldemar Matuška by oslavil 90 let

Supraphon vydává v reedici jeho debutové album plné hitů Některé věci prostě nelze vymyslet lépe a mezi takové patří také první LP Waldemara Matušky – Zpívá Waldemar Matuška. Psal se rok 1965 a tehdejší strategií Supraphonu bylo sestavit první nahrávky umělců z jednotlivých hitů. Díky tomu se podařilo vytvořit dodnes platný profil první fáze Matuškovy úspěšné kariéry.

Oficiální teaser:

Matuška byl zjevem i hlasem mužný, technicky i výrazově výborně vybavený zpěvák s potřebným citem pro výběr repertoáru. Je nepochybné, že songy ze semaforského období („Árie měsíce“, „Písnička pro Zuzanu“, „Tereza“ nebo duet s Evou Pilařovou „Ach, ta láska nebeská“) přispěly k jeho startu do výšin českého popu. Repertoár doplňoval americkými filmovými písněmi („Buď pořád se mnou“), lidovými („Jó, třešně zrály“, „Růže z Texasu“) nebo vhodnými domácími („Nebeský kovboj“, „Divoký koně“), díky čemuž vznikl jakýsi westernový Waldemar . To však stále nebylo zdaleka vše, co mohl nabídnout, co dokazují typově odlišné skladby „Mrholí“, „Slaný déšť“ či „Mám malý stan“. Jiří Šlitr nebo Karel Mareš mu napsali hned několik ideálních melodií a Jiří Suchý či Jan Schneider je otextovali na písničky právem označované jako nezapomenutelné.

„Jeho vystoupení působí dojmem, jak kdosi o Matuškovi řekl, jako by mezi nás přišel, protože venku slyšel, že si zde hraje a zpívá a chce v družné společnosti nějak přispět k dobré pohodě. V tom je snad také hlavní tajemství jeho popularity, především mezi mládeží, která v něm vidí staršího kamaráda. V tomto tónu se nesou i dopisy, které přicházejí na jeho adresu. Takové pouto důvěry a porozumění mezi umělcem a diváky nebývá zrovna častým jevem. O to větší je to závazek pro umělce, jehož zkušenosti a umělecké předpoklady spolu s potřebnou disciplinovaností mohou vést k ještě větším úspěchům,“ píše Pavel Grym ve sleevenotě LP z roku 1965.

Stylově ikonický obal, nový vinylový remastering či původní sleevenote symbolizují tuto výroční reedici při příležitosti Matuškovy nedožité červencové 90-ky. Definitivní kus výjimečných vzpomínek na vstupní etapu jeho zasloužené a stále trvající popularity vydává Supraphon na LP a digitálně.

Tracklist: Nebeský kovboj / Árie měsíce / Buď pořád se mnou (High Noon) / Písnička pro Zuzanu / Jó, třešně zrály(Jailer, Give Me Water) / Divoký koně / Tereza / Mrholí / Ach, ta láska nebeská / Slaný déšť / Mám malý stan / Tam za vodou v rákosí / Růže z Texasu (The Yellow Rose of Texas).Související články

Waldemar Matuška | Láska nebeská (LP)

Waldemar Matuška Láska nebeská (LP) SUPRAPHON 48:15 COUNTRY, POP Recenzuje: MILAN MENČÍK 70% Dalším muzikálem, který propojuje aktuální příběh s písničkami jednoho ze známých interpretů, je Láska nebeská. Divadlo Broadway v Praze tak navazuje na podobná díla, jimiž prezentovalo tvorbu Karla Gotta, Václava Neckáře či Heleny Vondráčkové. Nyní došlo na Waldemara Matušku. Ten ve své době…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se

Registrace 30 dnů zdarma

Preferujte přihlášení pomocí sociálních sítí?

Holler Box