Živo vydává Morytáty a Romance s hosty

021022 083

ŽIVO je nové jméno prověřené folkrockové kapely a její nové album nese název Morytáty a romance. Formace kolem písničkáře Ivo Cicvárka, kapela Velký svět (nominovaná na Anděla za první stejnojmenné album), zkracuje název a proměňuje se na ŽIVO. A hned nabízí nahrávku s náladou, jako když se nad ránem u hořící pneumatiky potká starý tramp s folkařem a hiphoperem a pustí si na otlučeném magneťáku rockovou klasiku a ryvolovky.

Pak zalomí palec, až praskne kost. Je to deska temná a zároveň zábavná jako opuštěný tunel, kde někdo ukradl pražce a místo nich položil hrábě. Ale každý správný tunel končí světlem, i když se může zdát, že to je jen blikající displej téměř vybitého mobilu.

Morytáty a romance přinášejí jedenáct folkrockových příběhů, na jejichž pozadí tu a tam problesknou jiné hudební styly, které měl Ivo Cicvárek rád od dětství dodnes. Ačkoliv výsledný zvuk Morytátů je současný, pozorný posluchač může postřehnout disko náladu osmdesátých let, rockové sedmdesátky, ale i divadlo Semafor, dotek moravské baladiky – nikoliv však nápodobu lidovek! – i návrat až do 19. století k Nerudovi či francouzské poezii. CD verze je navíc rozšířena o bonusovou píseň Do tváří, která vznikla korespondenčním nahráváním v době prvního covidového lockdownu.

Celkově se na albu včetně CD bonusu podílelo osmnáct hudebníků! Zvuk je primárně definován souhrou klavíru, kytar, samplů (Ivo Cicvárek), precizních bicích (Radim Grünwald), a baskytary (Jakub Lutner). Na desce hostuje řada dalších muzikantů: od zpěváků jako je Robert Křesťan a Darek Neumann ke zpěvačkám Markétě Tulisové, Veronice Bartošové a Ladě Šimíčkové. Brilantní kytarou přispěl Norbi Kovács a zvukem Hammondových varhan Jakub Zomer. Nechybí ani Pavel Čadek a jeho violoncello, cimbálem přispěl Michal Grombiřík, akordeonem Nikolaj Petruk. Nahrávka vznikla pod dohledem Michala Šindeláře a Jakuba Šimáněho (mix) ve špičkovém studiu Svárov a několika dalších studiích. O výsledný mastering se brilantně postaral Broněk Šmíd.

YouTube:

Album Morytáty a romance vydalo české vydavatelství Indies Scope. Pražský křest alba proběhne 24. 2. 2023 v klubu Kaštan.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE