ROZHOVOR: Britský písničkář King Charles: V životě je tolik věcí, od kterých se dá utéct

Charles Costa (nebo spíš King Charles, chcete-li) vydal před dvěma měsíci album své druhé album Gamble for a Rose.   Alternativní britský písničkář se tak podle vlastních slov vrátil ke svým kořenům. “Chtěl jsem si připomenout dobu, kdy jsem začal psát songy,” prozradil nám. Právě s novým albem přijíždí King Charles do Prahy, jeho koncert se odehraje již 6.dubna v klubu Roxy.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sLpfvp3ohyI[/youtube] R&P: Jak se stalo, že na tvém druhém albu Gamble for a Rose má svůj tvůrčí podíl i Marcus Mumford z kapely Mumford & Sons?
Charles: Přišel jsem k Marcusovi na turné a řekl mu prostě: „Hele, chci dělat hudbu, chci nahrát desku, kterou jsem měl nahrát jako první. Jdeš do toho se mnou?“ a on na to: „Jasně, jsem přece producent.”
R&P: Bral jsi spolupráci jako výzvu, nebo spíš jako přirozenou věc?
Charles: Bylo to naprosto přirozené. Celé album se dalo dohromady vlastně samo; věděl jsem, jak potřebuju, aby znělo, a Marcus zase věděl, jak ten zvuk vytvořit. Měl jasnou vizi, kterou nebyl problém zrealizovat, takže to šlo všechno hodně přirozeně.
R&P: V čem vidíš největší rozdíly, když porovnáš svůj debut Loveblood a novou desku Gamble for a Rose?
Charles: Jsou to dvě naprosto odlišně znějící alba. Loveblood jsem vytvořil v Hollywoodu s velkou nahrávací společností, to druhé na farmě v Anglii s indie labelem. Takže jsou obě z úplně jiného prostředí, z míst, kde jsem se v onu chvíli pohyboval. Loveblood je jedinečná popová deska – chtěl jsem se asi stát pop star, nebo nevím. S druhým albem jsem ale zatoužil vrátit se zpátky a připomenout sám sobě hudbu, kterou jsem dřív poslouchal a která mě dovedla dostat – připomenout si dobu, kdy jsem začal psát písně.
R&P: Takže nahrávání druhé desky proběhlo hlavně na venkově – proč právě tam?
Charles: To je jednoduché, potřeboval jsem utratit za nahrávání méně peněz. A tohle byla v tu chvíli jedna z možností.
R&P: Na albu se věnuješ několika různým tématům; song Animal Desire je o lásce, v písni Loose Change for the Boatman lze najít politické narážky atd. Co je ale hlavní ideou, která desku popisuje jako celek?
Charles: Hlavní myšlenkou je, řekl bych, útěk. S myšlenkou na něj jsem začínal psát všechny songy, v životě je totiž tolik věcí, od kterých se dá utéct. Jako dítě jsem chtěl zmizet ze školy, jít sakra ven, bylo to moje každodenní trápení. Vždycky jsem měl potřebu někam utéct a v psaní písniček jsem si našel cestu, jak to provést.
R&P: Jakou hudbu teď posloucháš? Změnil se ti za poslední léta nějak významně hudební vkus?
Charles: Poslouchám dost Boba Dylana, Rolling Stones, v poslední době i Davida Bowieho a … nevím, hudební vkus se mi mění hlavně podle nálady. Zároveň jsem se naučil navodit si určité rozpoložení, když chci v hudbě vyjádřit něco specifického. Vždycky pátrám po nových pocitech a nových cestách, jak je podat světu.
R&P: A klasická otázka nakonec: v dubnu proběhne tvůj první český koncert, na co se můžeme v Praze těšit?
Charles: No, do Prahy přijedu se svou kytarou a zahraju songy z prvního i druhého alba, dostanu se určitě i k novému singlu Lady of the River. Je to úplně první koncert mého tour, takže se fakt moc těším!

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE