Dvě dema z osmdesátých let tuzemské hardcore legendy RADEGAST na vinylu od Papagáje

radegast

Jedna z legend domácí hardcoreové scény, kapela Radegast, vznikla v Havířově. A nejmladší město republiky vybudované v regionu pyšnícím se především tvrdou prací bylo vlastně taky takovým socialistickým hardcore. Z počátku osmdesátých let byla zdejší životní úroveň poznamenána vším, co pobyt v hornickém kraji obnášel. Právě tehdy vznikla kapela, která následně ovlivnila mnoho dalších. A pojmenovala se podle oblíbené značky piva – Radegast.

Ovlivněn americkou hardcore školou hrál Radegast už od začátku hlavně rychle, krátce a nahlas. Jen občas se délka jejich skladeb přehoupne výrazně nad minutu. Ranou fázi kapely zachycuje první demo z roku 1986, ještě se zpěvačkou Danou Kalousovou. Druhé demo natočené v roce 1989 je pak ostré jako břitva, a představuje kapelu ve vrcholné formě. Většina textů uvrhává posluchače až někam za hranici beznaděje. Díky tomu je i dnes z nahrávek cítit nefalšovaný duch doby. Doby, v níž musela mládí trávit jedna otrávená havířovská generace. O tom, jaké to z pohledu skupiny skutečně bylo, si můžete přečíst v obsáhlém pojednání od Milana Jonšty uvnitř desky. Na všem zmíněném je navíc vidět, že Radegast byl vlastně stejný, jako kraj, ze kterého pochází – s ničím se nemazlil!

Obě kompletní dema nyní vycházejí u PHR Records vůbec poprvé na vinylu a za notné spolupráce kapely.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

PODLE PEŘÍ POZNÁŠ PTÁKA Móda hudebních subkultur v devadesátkách

Není tajemstvím, že kolem hudby se (zpravidla podle hudebních žánrů) utvářejí víceméně uzavřenější skupiny příznivců. V určitých dobách a za určitých společensko-politických podmínek nejsou takové subkultury státem vnímány zrovna pozitivně, protože do jisté míry omezují jeho vliv. Nejhorší pro fungování mocensky organizovaného státu je, když si uzavřená skupina lidí vytvoří vlastní pravidla a oficiální orgány ke…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE