EDITORIÁL Červen 2024

Jaroslav Spulak

Léto, kdy se to bude lámat

Letní festivalová sezóna začíná. Obecně se soudí, že první velkou akcí těchto časů jsou Majálesy, a pokud bychom měli hledět na to, jak třeba dopadl ten pražský, nemělo by nás letos čekat nic veselého. V metropoli totiž prodejci neměli hotovost pro lidi, kteří přišli vrátit zálohované kelímky, a byla z toho polízanice, kterou musela přijet řešit policie v plné zbroji. Jenže to, co v dalších týdnech přijde, bude, věřme, velmi jiné.

Troufám si nicméně tvrdit, že letošní rok, opět velmi bohatý na festivaly různých žánrů, začne rozhodovat o tom, které akce přežijí, a které nikoli. Vede mě k tomu následující úvaha. Všichni pořadatelé českých festivalů sdělují či si rovnou stěžují, že honoráře koncertů zahraničních a tuzemských umělců šly rapidně nahoru. Sehnat třeba na český festival českou kapelu s nějakým renomé za honorář pod sto tisíc korun, je dnes prý takřka vyloučeno. 

V důsledku je to nutí zvednout ceny vstupenek – zdražovalo se prakticky všude. A jelikož fanoušci vlivem slabé ekonomiky chudnou, musí pak pečlivě volit, na jakou akci se vypraví. Při takovém výběru to není nic snadného. Rozhodování nakonec většinu skončí tak, že si k návštěvě zvolí akci prestižní, tedy festivaly typu Rock for People, Colours of Ostrava, TrutnOff, Benátská noc, Masters of Rock a podobné, a k tomu přidají nějakou akci s nízkou cenou, ještě lépe se vstupem zdarma. Jestliže v minulých letech v létě vyjížděli na několik akcí, letos a v dalších rocích už budou cestovat na jednu až tři za prázdniny. Jen jedna z nich bude klíčová, zážitková, dovolenková. 

Když se pak vše sečte, najde se mnoho festivalů, o které prostě nebude patřičný zájem a pořadatelé je budou muset rušit. Anebo se spojí s nějakým jiným a vytvoří silnější tým. Země, která je vyhlášená počtem letních hudebních akcí, se tak v dalších letech, pokud se nestane něco ekonomicky naprosto zásadního a pozitivního, dostane mezi ty, v nichž počet letních festivalů tak nějak odpovídá počtu obyvatel a počtu hudebních fanoušků. 

Jaroslav Špulák (Právo)

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

Diskuze

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE