EDITORIÁL Červenec 2024

Jaroslav Spulak

Muzikanti by dostali co proto

Když naši fotbalisté minulý měsíc vypadli po zoufalém účinkování v základní skupině mistrovství Evropy v Německu, napadlo mě, jak bychom se asi dívali na kapelu, která by předvedla při koncertu nebo na albu výkon odpovídající tomu jejich. Nejde mi ani tak o to, že jsme na šampionátu skončili už ve skupině. Jde mi o to, jakým způsobem se naši hráči prezentovali a jak se z toho oni i celý realizační tým snažili vylhat. 

Při třech utkáních předvedli tři velice špatné výkony. Jednou za to podle nich mohla smůla, byť jsme na Portugalce objektivně opravdu neměli, podruhé zase smůla, byť o vstřelení gólu v kopané (klidně i do sítě Gruzínců) jde především, a potřetí za náš nezdar mohl rozhodčí, byť jsme byli horší než jinak dost špatný soupeř z Turecka. 

Trenér Hašek se vzápětí téměř slzavý vyznal, že je mu jeho svěřenců líto, místo aby chlapsky přiznal, že ani jednou nevymyslel něco, co by české borce vyburcovalo ke kloudnému výkonu. Nakonec se všichni tvářili, že jsme prostě měli smůlu a že rumunský rozhodčí nás v posledním zápase takříkajíc zařízl.  

Kdybychom výkon našich fotbalistů převedli ve výkon nějaké kapely při živém vystoupení, pravděpodobně by se na koncertě pískalo. My, novináři, bychom ve svých recenzích prskali, ti z nás, kteří jsou zvyklí výkony hudebníků známkovat, by se předháněli v tom, kdo vymyslí „nejlepší fór“ a udělí kapele třeba mínus deset procent.

Podobné by to bylo v případě, kdyby nějací umělci nahráli album tak špatné, jak špatná byla hra našeho fotbalového výběru. Troufnu si tvrdit, že valná většina novinářů by se tou deskou vůbec nezabývala, stejně tak by se k ní postavili fanoušci. Umělci by měli z ostudy kabát a všichni by věděli, že jim to prostě nevyšlo. Nedokážu si představit, že by se pokoušeli najít výmluvu typu „pokazil nám to zvukař“ nebo „kytarista si nevyměnil včas struny“. 

Chci říct, že fotbalisté, kteří mají za své mizerné výkony příjmy opravdu velmi slušné, to mají ve srovnání s hudebníky, kteří mají příjmy povětšinou mizerné, pořád moc dobré. Lhostejno, že slavné historii české kopané dělají mezinárodní ostudu.

Jaroslav Špulák

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

Diskuze

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE