EDITORIÁL Leden 2023

Jaroslav Spulak

Na pomoc diskriminovaným

Když pořadatelé fotbalového mistrovství světa v Kataru, šampionátu konajícího se loni na přelomu listopadu a prosince, sháněli nějakou světovou pěveckou hvězdu na slavnostní zahájení akce, se zlou se potázali. Uplatit se dal pouze člen jihokorejské popové kapely BTS Jung Kook, jenž zazpíval skladbu napsanou přímo pro fotbalovou show. Ostatní odmítli, a důvody byly vždy stejné. 

Podle listu The Guardian totiž v Kataru zemřelo šest a půl tisíce pracovníků z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky od doby, kdy získal právo pořádat fotbalový šampionát. Katarská vláda sice uvedla, že ten počet je zavádějící, protože ne všechna úmrtí se týkala lidí pracujících na projektech souvisejících s mistrovstvím světa ve fotbale, i kdyby ale zemřel jenom jeden, pořád by to byla smrt ve jménu uspořádání akce, na kterou by asi bez těch dělníků z ciziny bohatá země organizačně neměla.  

Zpráva Amnesty International navíc pravila, že v Kataru funguje jakýsi druh moderního otroctví. Homosexualita je tam zákonem zakázaná, výrazně omezená jsou práva žen a svoboda slova. To, že se hudebníci sešikovali na obranu demokratických principů a nenechali se uplatit pohádkovými honoráři, jež by po mizerném covidovém období leckterému z nich pomohly, je chvályhodné. 

Vypadá to, že hudební svět se výrazněji a rázněji pouští do boje s mizérií, která na téhle planetě přetrvává. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu jsou tak nějak více vidět a je sympatické, že například dlouho mlčící britští veteráni Pink Floyd vydali písničku, z jejíhož prodeje vytěžili nemalou částku, konkrétně půl milionu liber, na pomoc těm, kteří to v těžce zkoušené Ukrajině potřebují. A to, že ukrajinští umělci vystupují po celém světě, hovoří o své zemi, o zvěrstvech, jež tam páchá ruský zloduch, a dostávají honoráře na živobytí, je dobrá vizitka demokraticky smýšlejících kulturních lidí, kteří nemyslí jenom na sebe. 

Na konci loňského roku se do boje za práva menšin pustila i britská zpěvačka Melanie C, členka skupiny Spice Girls. Na silvestra měla vystoupit v polském horském středisku Zakopané. Dozvěděla se ale, že v Polsku porušují práva komunit, které podporuje, pročež se rozhodla nevystoupit. Vyjádřila zároveň přesvědčení, že se věci co nevidět změní a že bude moci přece jenom někdy přijet. Nespecifikovala, jakých obyvatel se diskriminace týká, její rozhodnutí ale podpořili členové polské LGBTQ+ komunity. 

Mnozí polští politici i zástupci státní televize, jež koncert pořádá, jsou v posledních letech kvůli diskriminaci sexuálních a dalších menšin terčem kritiky. To, že se proti jejich konání kdosi významný z hudební branže postavil a že se to stejné děje i jinde, dává naději, že někdy v budoucnu může být svět lepší a hlavně tolerantnější. 

Jaroslav Špulák 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

THE SHOW MUST GO ON Je smrt skutečně definitivní konec (kapely)?

Zdá se, že poslední dobou dáma s kosou plení v řadách rockových a popových muzikantů opravdu důkladně. Vždyť si to vezměme popořadě, v říjnu minulého roku zemřel Michal Ambrož, lídr Jasné páky, Hudby Praha a Divokýho srdce, letos na konci ledna Petr Hošek z Plexis, poté ho následoval kytarista a zpěvák Milan Schelinger, nedávno odešli Honza Kalina, šéf Sta zvířat, Vašo Patejdl,…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

HONZA HOMOLA Procesem tvorby se musím bavit

Ačkoli si každý hudební fanoušek spojí jméno Honzy Homoly v první řadě s pozicí kytaristy a zpěváka ve svérázné skupině Wohnout, bylo by poměrně krátkozraké jej takto jednoznačně zaškatulkovat. Je člověk mnoha talentů a zájmů. Jako výtvarník se věnuje nejen počítačové grafice, animaci a videu, ale předně i tvorbě obrazů, v nichž kombinuje digitální technologie s malbou. K mnoha hudebním nástrojům, které ovládá, přidal…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE