EDITORIÁL Únor 2024

Jaroslav Spulak

Talent jménem Marika

Kdyby se Marika Gombitová narodila kdekoli na západ od Rozvadova, nejspíš by dnes byla globální hudební hvězda. Pravděpodobně by jí totiž nestihl tragický osud, který rozhodl o tom, že místo aby usilovala o přízeň světa za to, co se svým hlasem dokáže, bojovala o holé přežití.

Je totiž talent, jaký se rodí jednou za mnoho let. Dokázala to už na konci sedmdesátek, kdy vstoupila do kapely Modus a společně s Mirem Žbirkou, jenž v něm zpíval také, a jeho šéfem Jankem Lehotským opanovali tehdejší československou popovou scénu písněmi, které přežily časy. Několik týdnů před autonehodou, jež jí obrátila život vzhůru nohama, zvítězila na písničkové soutěži v polských Sopotech. Možná právě to mohl být vklad k tomu, aby tahle výrazným hlasem a neskutečným interpretačním talentem obdařená žena vyrazila do světa.

Namísto toho se ale po noci z posledního listopadu na první prosinec osmdesátého roku zotavovala z autonehody, při které chrnula a od té doby je připoutána na invalidní vozík. Ani všichni lékaři tenkrát nevěřili, že to dokáže přežít, nadto s jistotou věděli, že už zpívat nebude. 

Stal se však zázrak a Marika Gombitová přes všechno zlé, co se o jejím stavu a nočních můrách psalo, přišla zpět na velké pódium. V lednu odzpívala dva koncerty ve vyprodané pražské O2 areně a byť padala podezření, že to skvělé, co na pódiu předvádí, souvisí nějak s pomůckou zvanou playback, potěšila každého, kdo byl na místě. 

Přestože zpívá vsedě, což je technicky mnohem náročnější než zpívání ve stoje, její hlas byl jako laser, který ostře proplouval mezi lasery skutečnými a zařezával se do paměti, srdce a míst lidského těla, která s radostí to, čemu se říká znamenitý a výrazný zpěv, přijmou.  

Koncerty Mariky Gombitové byly zážitek. Překonala při nich všechny své hosty a dala posluchačům naději, že na ni budou moci ještě někdy přijít. Představila totiž i dvě nové skladby a bylo evidentní, že má do každého dalšího dne svého uměleckého života velkou chuť.

Jaroslav Špulák

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE