Hard Balls | Blackout

Hard Balls Blackout

Hard Balls
Blackout
ALFEDUS 41:55
HARD ROCK
Recenzuje: SOOLEN 72%

Hard Balls hrají na debutu Blackout solidní hard rock, vlastní tvář ale ještě trochu hledají

Hudebnímu světu vládnou jiné žánry, s tím se musí příznivec rocku a vůbec kytarové muziky tak nějak smířit. Nicméně kapely, které stále drhnou struny zkreslených kytar a kupředu je nese kvapík bicích a dunění basy, stále žijí. Smrt rock’n’rollu už věštilo spousta lidí – a on furt ne a ne zdechnout. A je prostě fajn, že i v Čechách vznikají kapely, které k rockové muzice přistupují s láskou a nadšením.

U Hard Balls z Nového Jičína je totiž ona láska a nadšení pro muziku tím hlavním hnacím motorem. Na debutové desce Blackout je prostě setsakra slyšet, na čem pánové vyrůstali a co jim v přehrávačích hraje dodnes. Netřeba být hudebním vědcem na to, aby na první dobrou vyskočili AC/DC. A pětice muzikantů tenhle inspirační zdroj nijak neskrývá.

Je tohle přiznání (ostatně potvrzená bonusovým živým coverem Man Down, poněkud nešťastně i s představovačkou kapely, kde prostě na každém živáku padá řetěz), či snad přímé odkazování, špatně? No v žádném případě nikoliv. Samozřejmě, skupině Hard Balls by šlo do jisté míry vyčítat epigonství, ale proč vlastně? AC/DC se tu ctí, ale nikoliv prvoplánově nenapodobují, i když je zde nemálo momentů, kdy si prostě na léty prověřené pecky od party kolem Anguse Younga nelze nevzpomenout. Podstatná je tu energie, s jakou jsou schopni svůj hrubozrnný hard rock hrát. A ta je nakažlivá a strhující jízda. Blackout šlape jako dobře namazaný stroj, anglické texty mají smysl, riffy patřičně řežou a když zazní bluesová harmonika Smrťáka Jarmila, je to báječné a chvályhodné osvěžení.

Za prvoplánově siláckým názvem Hard Balls se skrývá pětice solidních muzikantů (Vít Dorazil, Dalibor Šimečka, Michal Adamec, Michal Krupka, Standa Bartoň), kteří po čtyřech letech společného hraní debutovali s albem, které je plné vlastního materiálu. A to je rozhodně velký klad. Ono je totiž strašně snadné ohrávat písně svých vzorů. O hodně těžší je najít si svou, byť odvozenou, cestu. A to se na Blackout v zásadě daří. Navíc je zde potenciál k další autorské tvorbě, v níž se novojičínské formaci podaří dát jasné kontury své vlastní tváři. Na aktuálním albu totiž zatím prosvítá jen příležitostně.

VIDEO
Hard Balls – S.O.S. (Scream Of Satan) 

Black Hand Of Rock ‘n’ Roll

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE