Irnis – Nad zemí

Irnis – Nad Zemí

Čau, my jsme Irnis – tedy Pepé Vališ za zpěv a akustičku, Libor Hudček za rap, Roman Hanák Jr. za sólovou kytaru, Radovaň Jaroň za doprovodnou kytaru a DJ stuff, Honza Seják za basu a Filip Pluháček za bicíma.

Album cover vytvořil Radovan Jaroň.

Promo fotku vyfotila Aneta Dmitrievová.

Copyright © Alfedus Music 2013.


TEXTY:

Alibi

Lehce na to příjdeš, ale těžký je to vyslovit. Jak dlouhý připadají ulice, když nemáš s kým jít. Některé věci dějí se samosebou. To lidi nedovedou, zdůvodnit nedovedou. Chci Ti říct, všechno říct, ale přitom se ptát. Odpověď mít, tu mít. Jo, dopředu znát. Myšlenky krást a slova si brát nevyslovená. Čekám a něco mi říká, že nedovedu skrýt už nic a dochází mi čím dál víc, že nemáme čas na pochyby. Kradeš mi myšlenky, došly ti alibi. Čím jednodušší otázka, tím těžší odpověď, když přes minový pole vede naše cesta zpět. Slova jsou zbytečný – to je beze sporu, dokud jdeme vedle sebe, ale nejdeme spolu. Světla ať svítí jako blesky do očí. Půjdu tím směrem, na který mě osud natočí. Vyhrává ten, kdo vsazí.

 

Tam venku

Tam venku je všechno jinak. Není to moje ani tvoje vina. Schovaný za zdí cítím se v bezpečí a nerozumím světu kolem; vlastně už se nesnažím. Zapaluju svíčku – pověsím ji na oblohu za nás oba. Jenže se tak vysoko nedostanu, tak padám zpět zpátky na zem, utřu hvězdný prach z ramen a plamen tiše sfouknu. Jdu k oknu, 2 hodiny ráno; nikdo nikde a já vím, že bych měl zavřít oči. Usnout a snít jen. Není o kom; není o čem, tak k čemu spánek? Život je špatná kniha – občas vytrhnu pár stránek. Není o kom; není o čem, tak k čemu spánek? Život je špatná kniha – občas vytrhnu pár stránek, vymažu pár přátel, zapomenu pár lásek, na čele přibyde pár dalších vrásek. Pohled napoví; nemusím se ptát. Nechci ani vědět, co se může stát. Potřebuju dávku. Dávku naděje. Je mi jedno, jak to vlastně je. Ztrácím představu, co se bude dít. Buduju hranice, co nejdou překročit. Není to moje ani Tvoje vina, že venku je všechno jinak. Tam venku je všechno jinak. Chtěl bych, aby ráno vyšlo slunce; aby bylo všechno jinak; abych nevyčítal si, že je to celé moje chyba. Být zase člověkem a ne chodící mrtvolou, aby se vrátilo to, co zmizelo jednou. Kus sebe – kus mého já, které jsem měl rád. Často sám sebe nepoznávám. Už to nejsem já. Ten, kterého jsi znal, ten který tu byl předtím, už není. Okolnosti člověka změní. Změny, co se odehrávaj v tobě, nejsou vidět. To, že se směješ, neznamená, že necítíš bolest. Cítím každý Tvůj dotek až do teď. Kdyby to šlo, nechám vzpomínky shořet a vím, že tam venku je svět, který neusíná. Každý den nám to velice rád připomíná. Tam venku je svět, který nespí a každý den ti to připomene, věř mi.

 

Originál

Vem vše, co pro Tebe něco znamená. Není to krádež – je to výměna. Je to šance, jak vzít a poslat dál to, co se v Tobě ukrývá. Jen ať ví, že jsi originál. Jen ať ví, kdo jsi. Znáš způsoby, svoje důvody. Chybí jen taková ta nálada, Kdy je Ti to jedno, čím dál víc, jedno jak to vypadá. Jen ať ví, že jsi originál. Jen ať ví, že jsi výkřik do ticha. Do ticha před bouří, co začíná. Výkřik do ticha. Třeba pochopí, že jsi originál. Originál. Narovinu, že na lepší časy se blýská – už to tak vypadá. Takový stav, je to takový pocit. Něco se tady odehrává. Jen ať ví, že se nevzdáváš. Jen ať ví, kdo jsi. Tváři mnoho, ale nikdo skoro nekráčí jen svou cestou dál. Tak vem si slovo na znamení toho, že každý z nás je originál. Jen ať ví, co se odehrává. Jen ať ví, že jsi…

 

Jakokdyby

Obloha je černá – jako včera stejná. Tady dlouho netrvá, než Slunce zajde. Za nic neprodejná, víceméně stejná. Víceméně taková, jako já teď. Víš, že to něco znamená. Navrhují žít, tak jak se má: Jako kdyby teď všechno začalo. Jako kdyby „ne“ se nevyslovit nedalo. Jako kdyby den vyl divoký jako noc. Jako kdyby „trochu jen“ znamenalo hrozně moc. Jako kdyby… Země se točí stále docela dokonale. Ani dlouho netrvá, než něco přejde. Nad nocí roztrháme plus mínus vše, co máme. Pak právem se zdá, že to nejde skrýt, že to stopy zanechá. Navrhuji jít o pár kroků dál.

 

Příště

Život je píča a přesto je mi krásně. Dejte mi napít a ukážu vám usměv. Tohle je úlet, co nikdo neplánoval a má jenom jeden účel – aby vás roztancoval. Tak nestůj tu v pozoru jak péro po ránu. Pojď hledat pravdu na dně flašky Morganu. Miluju muziku, co šíří dobrou náladu, a proto jsem s touhle kapelou na jednom pódiu. Na zdraví Vám všem, co stojíte kolem. Nevím kolik je hodin ani nevím, co je za den. Na tom nezáleží, když se všichni spolu sejdem. Jedno, co pijeme, všichni dopadneme stejně. Tak nalej, nalej mi prosím ještě jeden. Ať utopíme všechno, co mě sere. Všechny deprese a stavy v mojí hlavě, i když se přece říká, že tohle utopit nejde. Je to zvláštní, jak do člověka proniká každá chvíle, co jsme spolu. Pojďme – čas nám utíká. Tohle je jediný město, tohle je jedinej kraj, kde slovo „příště“ se dneska večer neříká. Vždycky je důvod se napít, i když ho nemůžeš najít… A proto já objednám panáka pro všechny, co se mnou chodí pravidelně už léta pít. Vím, že si to právě oni zaslouží. I když jsem někdy kokot, přesto jim to nevadí. Pojď. Objednej panáka pro všechny, co s Tebou chodí pravidelně už léta pít. Víš, že si to právě oni zaslouží. I když jsi někdy kokot, přesto jim to nevadí.

 

Všechny cesty vedou za Tebou

Do rytmu večera dnes vstupuji raději než do rána dne, kdy jsem neslyšel, co promlouvá ten pocit, že tam kde jseš, něco ti říká „běž, pro tebe je venku cesta jediná“. Na správným místě hledám; ve správným čase čekám. Lidi, co nevěří mi potkávám. Ptaj se mě, jestli jdu sám; ptaj se mě, kam půjdu dál. Chci ať už nechají mě být. Povídám: Můžu jít kam budu chtít; vím, kam stopy povedou. Narazím na různý cesty, ale přece na jedinou. Můžu jít kam budu chtít; vím, kam stopy povedou. Narazím na různý cesty – všechny vesty vedou za Tebou. Co krok to malá změna – roste moje přesvědčení, že už mě nezastaví (nikdo nezastaví). Chvíle nic neznamená; minuta už nic nezmění. Jen Ty jsi mý – jediný – řešení. Na správným místě hledám; ve správným čase čekám. Lidi, co nevěří mi potkávám. Ptaj se mě, jestli jdu sám; ptaj se mě, kam půjdu dál. Chci ať už nechají mě být. Povídám:

 

Nedívej se z5

Do dýmu cigarety pro sebe si povídám co by se asi dělo, kdybychom tu zůstali. Tu stejnou melodii týdny už v hlavě mám. Potichu připomíná, že mám chuť jít dál. Daleko, daleko. Tady nezůstávám. Nic nemůže se stát. Nedívej se zpět. Jdeme s časem, který nečeká na odpověď. Nedívej se zpět. Melodie napovídá – nikdy nebo teď. Mám chuť jít dál. Daleko daleko, tady nezůstáváme. Nic nemůže se stát. Nedívej se z5. Ty jsi to jediný, co mě drží pohromadě. Tvůj hlas je jediný, co slyším, i když hudba zní. Doufám, že znáš mě, protože já už ne. Kupujeme štěstí, nechejte si drobný. Daleko, daleko. Tady nezůstávám. Nic nemůže se stát.

 

Amulety

Možná, že na věci už vůbec nic nezmění. Můj styl, moje poznávací znamení. Bez kříže na krku nebudu ani minutu. Je to tak, je to kouzlo amuletu. Nosím ho neustále, nikdy ho nesundám. Málo kdo pochopí, jaký pro mě má význam. 1 000 000 vzpomínek, smích taky pláč je v něm. Pamatuje si to vše – i co já už ne. Pohled na talisman, na můj amulet. Posunu se v čase zpátky o spoustu let. Prošli jsme tolik měst, slyšeli tolik vět, neřekne tajemství, co jsou lepší nevědět. Až budu potřebovat ještě jednu šanci, připomene mi, že nejsem z daleka na konci, i když naději ztrácím… Pro případ nouze, nouze, abych nezapomněl, čím jsem si prošel. Můj příběh bez konce. Jen tak! Pro případ nouze, nouze. Abych nikdy nezapomněl, čím jsem si prošel. Můj příběh bez konce nezapomínám. Nezapomínám pohled na talisman, na můj amulet. Posunu se v čase zpátky o spoustu let vidím Tě před sebou, i když tady nejsi, díváš se na mě, přitom svíráš něco v hrsti. Natahuješ ruku se slovy „tohle je pro Tebe.“ Nikdy ho nesundávej, dá ti sílu, stejně jako mně. Jako ve dne, kdy hvězdy padaly a Ty viš, že tam jsou – jen je mraky schovaly. Neasi, pouto co nikdy neodchází, do situací, kdy je potřeba, Ti sílu vrací. Až přátelé odejdou, jen cizí všude. Až nebudeš vědět, co se děje a co bude. Až budeš potřebovat ještě jednu šanci, Připomene Ti, že nejsi z daleka na konci. I když naději ztrácíš…

 

Nad Zemí

Jako horkej vzduch nad plamenem já utíkám správným směrem. Když není cesty zpět a to není nikdy, že ne? Od startu mám na cestě pocit, že jedu tak 200. Kde ležely hranice už nepamatuji přesně. Nad Zemí, nad věcí. Klesat níž už nemusím. (nemusím už nic) Nad Zemí, nad věcí. Doletím tam, kde jsi. (tam, kde jsi Ty) Výš nad Zemí. S každou minutou pravdě blíž, s každou vteřinou kousek výš. Výš nad věcí. S každou minutou pravdě blíž, s každou vteřinou výš nad Zemí. Jako dech, co se mění v páru, když venku mrazí. Vracím se s ní hlavou zpátky v oblacích. Prostor kolem je oceán, vlny ženou mě vpřed. Čas jedničky a nuly. Nikdy nebo teď. Nad Zemí, nad věcí. Klesat níž už nemusím. (nemusím už nic) Nad Zemí, nad věcí. Doletím tam, kde jsi. (tam, kde jsi Ty)

 

2113

Jsme mladí a nerozumní. Chceme žít život po svém. Často odcházíme, aniž bychom řekli „sbohem“. Dobrovolně zabíjíme svoje těla. Není to naše vina, tahle doba to tak chtěla. Zrazujem přátele, opouštíme rodiny, hledáme nevěru, bez lásky; bez viny. V alkoholu utopíme každý pocit samoty a vůbec všechno, co nepadá nám do noty. Takhle to zůstane! Když budem chtít, tak třeba na sto let. Když budem chtít… Prej se někdy chovám jako malý dítě. Asi to bude tím, že hluboko někde ve mně. Stále je ten malý klučina s aktovkou na zádech, s fotbalovým míčem u nohou, maminčin mazánek. Co nechtěl večer spát a ráno vstávat. Raději než brečet, se chtěl na svět smát. Já vím, měl bych se začít chovat dospěle. No zatím se mi nechce stavět dům a tak podobně. Žijeme na hraně a riskujeme životy. Jedeme v protisměru ve vysoký rychlosti. Nehodláme zpomalit, i když to může bolet. Jsme přesvědčeni, že tu vydržíme dalších 100 let. Takhle to zůstane! Když budem chtít, tak třeba na sto let. Když budem chtít… Karty jsou rozdaný, leží na stole. Slova nic nezmění, more, tak to je. Ve dne si plním to, co v noci zdá se mi. Životem letíme – jsme nad zemí. Ty chvíle trvaj navěky; vím to. To, co jsme zažili, nám nevezme nikdo. Proto vím, co bude za sto let; všechno stejný jako teď.

0

Související články

Komentáře

0:00
0:00