Kapela E!E slaví třicítku

Česká punková scéna má ve svém středu několik kapel, které fungují již od 80. let minulého století. Jen namátkou třeba Visací zámek, Plexis, SPS, N.V.Ú. a samozřejmě také E!E. Všechny zmíněné soubory dokazují, že se v jejich případě zdaleka nejedná o nějaké muzejní exponáty, ale stále o kapely, které dovedou své fanoušky přivést do varu.
My se zastavíme u kapely E!E, založené v Příbrami roku 1987. Třeba proto, že právě letos slaví 30 let existence. A třeba i proto, že momentálně je v plném proudu jejich TurnE!Ečko s kapelou The Fialky, na němž vlastně tak nějak průběžně oslavy třicetin probíhají. Připojme se tedy s gratulací a dejme slovo postavě za mikrofonem, Bořkovi Řehořovi.
Původně jsi se v začátcích v E!E objevil jako baskytarista. Co tě dovedlo k mikrofonu?
Já hrál vlastně původně na kytaru, někdy v roce 1983 na střední ve svý kapele Roura. Tak mi totiž říkali, zřejmě kvůli šířce kalhot, který jsem si pokaždé přešil tak, že se v nich sotva dalo hnout. Jenže když jsme se začli scházet s Hudebním kroužkem E!E, nikdo neměl basu. Tak jsem zakoupil starý pádlo v bazaru na Národní v Praze a začal brumlat. Ale potřeboval jsem se hejbat a se zpěvem to moc dohromady nešlo, drapli jsme teda Motlíka, kterej nám zařídil zkušebnu na Zetoru a chodil tam za náma. No a já už se moh věnovat skotačení na pódiu. Ještě jsem chvíli hrál asi tři věci jako hostování, hihi, ale energie chtěla ven, takže už jen krofóóón.
Třicet let je na kapelu slušně dlouhá doba. Dá se říct, kam se za ten čas E!E od původní touhy punkově provokovat posunuli? A změnilo se třeba nějak publikum? Chodí na koncerty už rodiny starších fanoušků s dětmi? 🙂
Ten posun je zřejmě jen věkovej, protože ten punk máme prostě v sobě, přestože vizuálně vypadáme skoro „normálně“ (fuj, to je nechutný slovo). Ale o tom to není. Těžko vyprodukujem blues nebo country, i když pár úletů jsme taky nahráli nebo hrajem (Pink Floyd, Progres 2,….). Na koncerty pořád chodí lidi, co s náma vyrůstali a tím pádem už i jejich děti, vnoučata, ale i samozřejmě nová generace punkáčů, protože punk tady pořád funguje.
Pokud se nepleteme, tak bylo i období, kdy sis dal od E!E chvilku pauzu. Co tě přivedlo zpátky?
Bylo to v období po koncertu před Sex Pistols, takže 1996. Udělali jsme s Bakčou ještě CD Deska, ale místo aby to mělo nějakej efekt, zůstalo to někde viset, moc se nehrálo a já jsem potřeboval vypadnout z Prahy na vzduch. Tak jsem vzal hospodu na Šumavě, kde jsem dělal bigbíty a bylo zas živo. Éčka u mě normálně i se mnou hráli, jen já s nima nejezdil. Nebyl čas, hihi. Na Strakonicku zřejmě nebylo kde hrát, tak u nás bylo furt plno (Znouzectnost, Požár mlýna, atd.). Navíc jsme začli v létě dělat motorkářský srazy, který fungujou dodnes. Loni jsme si tam po dvaceti letech brnkli.  Návrat přišel někdy asi v roce 2000 s koncertem Tří sester v Akropoli, kde se začlo domlouvat předskokanství celého turné Gambrinus Tour, dnes Radegast tour –  a pokud neumřeli – hrajou dodnes.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Ayylcer8ZLk[/youtube] Hrozilo za těch třicet let někdy reálně to, že by kapela skončila? A pokud ano, jak se vám přes to povedlo dostat?
Maximálně bylo období, že se moc nehrálo, ale spíš je to tak, že když je víkend pauza (zas tolik jich za ty poslední roky nebylo), už jsme jak na trní a jakmile v pátek nalezem všichni do auta, začíná hotový šílenství a řvem smíchy. Proto taky název dodávky BLBTOUR. Odchází se pouze do věčných lovišť, zakladatelé Kyseláč a Bakča a nebo na marodní pauzu, jinak to musí jet.
Turné k oslavě třicetin jedete s kapelou The Fialky. Byla to jasná volba? A splňuje to, co jste si od ní představovali?
Jedem s klukama každý jaro a je to parádní rozehřátí před letní fesťákovou sezónou. Hlavně zas jiný lokality než jedem na podzim s SPS, takže se nějak ta republika vyplní. I když nemůžeš bejt všude. Ale hlavně je na těhle koncertech parádní atmosféra, lidi jsou po zimě ještě nějaký přejetý a potřebujou se vyřádit. Fialky to rozpumpujou, my je dorazíme a nemá to chybu.

E!E + The Fialky
E!E + The Fialky
Na závěr nelze jinak, než oslovit také zástupce The Fialky, Kečupa.

Když se domlouvalo, že byste mohli jet s E!E na “třicítkové” turné, byli jste hned pro?
Jasně, že jsme byli pro! Ono se to vlastně domlouvalo už před čtyřmi lety, kdy jsme poprvé s klukama mluvili o tom, že bysme spolu mohli jet víc koncertů v řadě. První rok zůstalo jen u řečí, ale pak se dalo vše do pohybu a první jarní společné TurnE!Ečko 2015 bylo na světě! 🙂 Letos je to vlastně tedy už třetí společná šňůra a jede to na jedničku.
Nebudeme se ptát, jestli jste E!E dříve poslouchali, protože, kdo se u nás kolem punku motal, musel na výše zmíněné kapely prostě nevyhnutelně narazit. Ale co pro vás vlastně znamená, že jste hosty na oslavě jejich třicetin?
Trošku jsme si z toho věku E!Eček chtěli udělat srandu, což i vystihuje datum Prahy na Apríla. Ale vážně.  Jsme strašně rádi, že s náma právě E!Ečka chtějí jezdit akce, koho by to napadlo, když jsem je poprvé někdy v 1998 viděl na koncertě a sjížděl každej večer kazetu Mrtvák, že jednou budu mít kapelu, která s nima projede celou republiku. 🙂 Máme z toho spojení hlavně velkou radost, ať jde o výroční koncerty nebo jiné hraní. A nedá mi to, abych tu nezmínil, že tyhle turné!e máme opravdu na čem stavět. Základy společným koncertům dalo naše pozvání v roce 2011 na křty našeho alba Kapitán77 do Prahy a hlavně Bratislavy. Tam jsme po koncertě utužili kolektiv šílenou jízdou přes backstage klubu Randál až po byt 1+1 někde v Petržalce, kde jsme se ubytovali do společnosti psa, dítěte, dalších třech lidí a kamaráda, který šlápl na sklenici, rozsekl si nohu a z té bolesti se pochcal. Tohle všechno kluci tenkrát popsali jen slovy „opravdový punk“ a  pak nám oplatili o rok později v Příbrami, kam nás pozvali na jejich křest alba 2012. (Ten se konal v době před lihovou aférou) A všichni venku blili z pravděpodobně pajcnutýho alkoholu.  Ty zvratky byly všude kolem a jinak než přes ně se nedalo jít do auta. Tím se skóre vyrovnalo a příslib do budoucna byl na světě!
Kdo zná E!E a The Fialky, může tušit, že teprve společná oslava a společné hraní bude asi ten správný mejdan. Můžeš přihodit na závěr nějaký ten zážitek ze společného turné?
Naštěstí už se neopakuje to, co jsem popsal. 🙂 Docela pěknou tradicí je rum do pusy při hraní a asi největší šílenství bylo zatím loni. To jsme v pátek na noc draftovali v Českých Budějovicích bubeníka E!E Vojtíška a s ním absolvovali celý den, který začal flaškou oříškového rumu (specialita E!Eček), pokračoval akcí na Diplomatico, která proběhla v restauraci, kde jsme měli původně obědvat, a končila v Ostrově u Karlových Varů, kde si toho moc nepamatuju. Ale podle reakcí přítomných a toho, že nás letos chtějí znovu, to bylo pěkné.
Pro ty, co by ještě chtěli nějaký z koncertů TurnE!Ečka stihnout, připomínáme, že další koncerty jsou naplánovány v následujících termínech a místech:
TurnE!Ečko 2017
Pá 24.03. Písek/ Divadlo pod Čarou + Nežfaleš
So 25.03. Ostrava/ Barrak + Nežfaleš
Pá 31.03. Ostrov u Karlových Varů/ M klub
So 1.04. Praha/ Storm + Nežfaleš, Cirguz
So 8.04. Brno/ Eleven
Čt 13.04. Plzeň/ MC Kalikovák
Pá 21.04. Jihlava/ Soul

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE