Ondřej Fencl & Hromosvod – Na kraji nebe

ondřej fencl hromosvod na kraji nebe

Ondřej Fencl & Hromosvod
Na kraji nebe
Galén 42:59
FOLK, ROCK

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Když jsem poslouchal debutové album tehdy folkrockového Hromosvodu 17 lízátek, netušil jsem, kam až to jeho frontman Ondřej Fencl dotáhne. Rozhodně by mě nenapadlo, že po šestnácti letech mi do sluchátek bude znít pátá studiová deska, která už vyjde jako jeho sólovka označená Ondřej Fencl a Hromosvod. Na takové vypíchnutí své osobnosti však má skladatel a textař se zkušenostmi z 5P Luboše Pospíšila, nové sestavy Marsyas, Schodiště, tria s Vladimírem Mertou a Janem Hrubým a mnoha dalších vlastních projektů nárok. 

Potvrzují to hned úvodní Andělé, jemné „mišíkovské“ ohlédnutí osmatřicetiletého muzikanta, který už „píše menší noty“. Hned první skladba ukazuje snad jediný větší problém tohoto alba, jímž je nepříliš pevný Fenclův zpěv. Ostatně on sám uznává, že je spíš vyprávěč svých dojmů než pěvec. Naopak velmi silný je v textech, které oproti minulosti překvapí melancholickou náladou (Chleba) a zaujmou obraty jako „stýská se mi po minulým století, jak jsme žili věty místo souvětí“ ve skvělé Tady a teď. Koneckonců nedávná Fenclova básnická prvotina Všetečky nepropadla ani u literárně-kritické obce. 

Na hudebně pestré desce najdeme country (Na kraji nebe), bigbít (Jaro v plenkách), folkové pohlazení připomínající Dire Straits na nahrávce Love Over Gold (Obláje), zasmušilý klavír (Málokdo zjistí) i česko-slovenský duet se Zuzanou Mikulcovou (Urpín). Naštěstí Fencl i členové jeho skupiny jsou příliš dobří hudebníci na to, aby se jim nahrávka nějak rozpadla pod rukama. Pozornost se při jejím poslechu dá udržet bez problémů. Tam zajímavý zvuk kytary, tu temný klavír nebo arabský motiv… A všude radostné muzikantství. 

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE