Ondřej Fencl a HROMOSVOD vydávají bonusovou písničku Ramzová

fencl

Pět měsíců po vydání kritiky ceněného alba Na kraji nebe (Galén, 7/2020) pouštějí Ondřej Fencl a Hromosvod do světa bonusovou písničku Ramzová, která se na desku z několika důvodů nevešla. “Nějak nezapadala do celku, plus je trochu aranžérsky divoká a je na mě jako na zpěváka moc nízko,” přiznává autor a interpret. “Ale patří k oblíbeným koncertním kouskům, hostující Adam Pospíšil, který u nás nárazově zaskakuje za Hanku Vyšínskou v době jejích mateřských povinností, na první pokus ve studiu vyšvihl mazácké houslové sólo… a hlavně, v té jalové korona-epoše bychom si měli dělat radost a ne myslet na dokonalost.”

Videoklip Ramzová:

Ondřej Fencl s Hromosvodem odehráli letos patnáct letních koncertů, jarní i podzimní turné včetně obou hlavních křtů byla zrušena. “Ramzová je předvánoční dárek všem, kteří spolu s námi čekají, až se muzika zase vzbudí. Snad to bude dřív než 1. dubna, kdy jsem písničku napsal,” glosuje Fencl. Jeho doprovodní muzikanti v současné době pracují například jako noční hlídači nebo na stavbě. Kapelu lze podpořit skrz platformu www.donio.cz/hromosvod A jak to bylo s Ramzovou? Byla Velikonoční neděle roku 2018, sjel jsem na běžkách do Ramzové, kde právě definitivně vypínali vleky, poslední autobus, poslední mapy sněhu, v prázdné restauraci kuchař uvařil poslední jídlo, servírka říkala, že až zaplatíme, sbalí kufry a jsou oba bez práce – začínalo jaro a tam všechno končilo. A než mi ten smažák přinesla, písnička byla na světě… Aby bylo jasno, je to oslava magického místa – tam, kde lišky liškám dobrou noc dávají, je totiž leckdy nejlíp. I když u toho hraje rádiová hmota.”

Aktuální CD Na kraji nebe Fencl chápe dílem jako pátou studiovou desku domovské sestavy Hromosvod, zároveň ale album tituluje jako své první sólové. O generaci mladší spoluhráč Luboše Pospíšila, Vladimíra Merty, Honzy Hrubého nebo Oskara Petra hnul kormidlem a s výrazně pozměněnou doprovodnou sestavou se vydal do nových hudebních světů. “Vykašlali jsme se na ctění nějakého žánru a vše podřídili písničkám,” říká devětatřicetiletý zpěvák, klávesista a kytarista. “Nemachrujeme, ale s pomocí externích uší ko-producenta Borise Carloffa posloucháme, co říká text, co říká melodie… a podle toho hrajeme.” Lehký odklon od původního folk-rocku pentleného houslemi a příčnou flétnou znamenalo už CD Divoký ticho Žižkova, které v roce 2015 sklidilo nadšené recenzentské ohlasy. “Ty tam jsou noty, do nichž jsem ještě před pár lety Hromosvod psal – teď přinesu hrubý obrys písničky, aranžmá tvoříme kolektivně a v tom je ta krása,” libuje si Ondřej. Současná sestava Hromosvodu hraje více pro písničku, méně na odiv, lze snad říct vyzráleji. Zpěváka, kytaristu a klávesistu Fencla doprovází na převážně elektrické kytary Vojtěch Jindra (m.j. Bran), na housle Hana K. Vyšínská (m.j. Inflagranti), na baskytaru Jaryn Janek (m.j. Kamil Střihavka, Krucipüsk…), bubenický nestor Tomáš Marek (ex-Lucie, Kollerband…) a hostující perkusista Vít Halška (Lucie, Kollerband, Anna K…).

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE